1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret

15 yaşında kendi markasını kurdu!

15 yaşında kendi markasını kurdu!

Hobi olarak başladığı bıçak üretimi ile kendi markasını kuran 15 yaşındaki Görkem Sağınmaz, kurucusu olduğu “Anka Bıçak”ın hikayesini anlattı. Yaklaşık 2 senedir e-ticaret yapan genç girişimci, “Aklımda hiç kâr elde etmek yoktu” diye iletti. Genç yaşta sektöre adım atan Görkem, Türkiye’nin dört bir yanından ve yurt dışından sipariş alıyor.

“E-ticaret sektöründen korkmuyorum.”

Anka Bıçak Kurucusu Görkem Sağınmaz

“Atölyeme değil, kendime yatırım yaptım” 👨‍🔧

13 yaşında evdeki bıçakları söküp takarak başladığını ifade eden Görkem Sağınmaz, bıçak üretiminin çocukluğundan gelen bir istek olduğunu dile getirdi. Küçük malzemelerle veya ekipmansız olarak başladığını aktaran genç girişimci, “Üretim bile değildi aslında. Yeni bir şeyler oluşturmaya çalışıyordum ve ilk çıkarttığım ürünlerde yaklaşık 50-100 TL kazandım. O parayla da atölyeme ekipman aldım. Sonra yavaş yavaş büyüttüm, sattıkça yenilerini aldım. Sürekli atölyeme yatırım yaptım ama aslında bu yatırımı kendime yapıyordum.” diye aktardı.

“Hiç satış yapma hayali kurmadım” 💸

Başlangıçta bir satış hayali kurmadığını ifade eden Sağınmaz, çocuk yaşlardan itibaren farklı işlerde çalıştığını belirtti. Çok küçük yaşlarda da ticaret yapma isteğinin olduğunu dile getiren Görkem, “Aslında bende ‘Ya yapayım satayım, ticarete gireyim’ gibi bir düşünce yoktu. Tamamen hobi amaçlı başladım, çevremdekilere hediye ettim. Sonra birkaç kişi beğendi, ‘Satar mısın?’ diye sordu. Ve öylelikle başladık.”

“Benim ustam; bıçak ustası değil, şefler” 👨🏻‍🍳

Kişisel gelişimin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Görkem Sağınmaz, işi belli bir ustadan öğrenmek yerine Türkiye genelindeki ustalardan fikir aldığını dile getirdi. Özellikle şef bıçağı yapımını bir bıçak ustasından değil, şeflerden öğrendiğini aktaran girişimci, “Bir gün bir restorantta şefle görüştüğümde bıçağın keskin köşeleri yüzünden ellerinde hep nasır olduğunu gördüm. O günden beri, parmak oyukluklarını ve bıçağın sırt kısmını yuvarlamaya başladık. Ve ondan sonra hep şeflerin deneyimleriyle bir şeyler yapmaya başladım. Bu da sürekli beni geliştiriyor.” dedi. 

“Yerel üreticiler ile sürekli iletişimde olunmalı” ☎️

E-ticarete başlarken tereddüt etmediğini söyleyen Sağınmaz, artan talepler doğrultusunda bir marka kurduğunu belirtti. “Sektörden korkmuyorum” diyen Görkem, gelecek için büyük hedefleri olduğunu söylemeyi de ihmal etmedi. Ayrıca e-ticaret yapmak isteyenlere tavsiyelerde bulunan genç girişimci, şunları iletti:

“Beni en çok büyüten konulardan biri, bu yola ticari bir kaygıyla çıkmamış olmamdı. Tamamen ürünü geliştirmeye odaklı bir çalışmada, zaten başarı bir şekilde geliyor. Ayrıca, sıfırdan e-ticarete girecek kişilerin kesinlikle ilk olarak pazar araştırması yapması lazım. Aynı zamanda, dijital çağda da olsak yerel üreticilerle sürekli iletişimde olmak çok önemli. Böylece çevre genişlemiş oluyor, Türkiye pazarında daha çok tanınıyorsunuz.”

Ayrıca Görkem Sağınmaz ile, E-Ticaret Türkiye YouTube kanalında yaptığımız röportajın tamamını izlemek için tıklayın. 🤩

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında