1. Ana Sayfa
 2. E-Ticaret

2021’in 3 Başarılı Dijital Pazarlama Stratejisi

2021’in 3 Başarılı Dijital Pazarlama Stratejisi

İşe yarayan dijital pazarlama taktikleri yıllar içinde hep değişti. Ama dürüst olmak gerekirse, geçen yıl gördüğümüz değişiklikler, en dramatik olanlardı. 2020’de buna uyum sağlamaktan başka seçeneğimiz yoktu. Bir pandemide özellikle işe yarayan şey nedir görebilmek için, bu yazımızda size bu yılın trendlerini anlatacağım.

Facebook ve hatta Instagram Reklamlarının başladıkları günden bu yana maliyet açısından küçük işletmeleri her geçen gün biraz daha zorladığını ve gerçekten emek istediğini biliyoruz. Haliyle reklamlara bütçe ayıramayan ve zaman harcayamayan işletmeler de farklı yollar denemeye başladı. Bu nedenle dijital pazarlama dünyasında da, karşımıza çeşitli seçenekler çıktı.

 • Pinterest Reklamları 🪧
 • Benim gözümde Pinterest’i harika yapan şey, tek bir açıdan Facebook’tan gerçekten farklı olması: Sosyal bir platform değil, aslında bir arama motoru

  • Pinterest kullanıcılarının %75’i Pinterest’te yeni ürün markaları ve hizmetleri keşfetmekle gerçekten ilgilendiklerini söylüyor.  
  • %48’i orada en çok yaptıkları şeyin yeni markalar bulmak ve alışveriş yapmak olduğunu söylüyor. 
  • %83’ü Pinterest’te buldukları markalı içeriğe göre satın alma kararı verdiğini söylüyor. 

  Ve hedefleme seçenekleri kesinlikle Facebook’taki kadar sağlam olmasa da, insanların aradığı gerçek şeyleri temel alarak hedefleyebilirsiniz. Yani insanlar bir ürün türü arıyorlarsa, keşfette sizinle karşılaşma olasılıkları çok yüksek. Bir şeyi nasıl yapacaklarını arıyorlarsa ve bunu yapmalarına yardımcı olacak bir lead magnetiniz varsa, yine aynı şekilde potansiyel müşterilerinize görünebilirsiniz.

  Sponsorlu pinleri daha da iyi yapan şey, reklamları organik pinlerden ayırt etmenin gerçekten zor olması ve tıklama başına maliyetin neredeyse Facebook, Instagram ve Google reklamlarından daha garantili olmasıdır.

 • E-Mail Pazarlamada Yeni Dönem 📧
 • Tonlarca farklı lead magnet var ama şu anda çok dikkat çeken ve bir trend olarak bahsetmek istediğim, “challenge”. Yani meydan okuma. Peki tam olarak bir meydan okuma nedir ve neden 2021 için mükemmel bir dijital pazarlama aracı? 

  Bir meydan okuma, muhtemelen birini bugün bulunduğu yerden daha iyi bir duruma getirmenin en iyi yoludur. Kişilere daha mutlu, daha sağlıklı, daha zengin vb. gibi seçeneklere ulaşabilme ihtimallerini mail yolu ile doğrudan ulaştırmanız

  2021’in en hızlı ve en kesin çözüm veren yöntemlerinden bir tanesi.

  Bu meydan okumada her gün onlara yeni bir ipucu veya eylem öğesi veya bir ödev e-postası gönderirsiniz ve sonra aslında her gün, bir önceki günün üzerine inşa edilir. Aslında bu yöntemle, bir sonuç elde etmelerine yardımcı oluyorsunuz ve bu, aylık bir bütçeyi bir araya getirmekten kendi web sitelerini oluşturmaya kadar her şey olabilir.

  Pandemide insanlar genellikle kişisel ve profesyonel olarak kendilerini geliştirmeye daha fazla zaman ayırdılar. Aslında bu “Challenge Yöntemi” için en uygun zaman pandemiydi. Bu yöntem, e-posta listenizle büyük düzeyde güven oluşturmanız için gereken süreyi kısaltacaktır. Çünkü dürüst olmak gerekirse güven, tek bir pdf kontrol listesi ile olmaz, ancak yaklaşık bir hafta boyunca onlara bir hedefe doğru yardım ettikten sonra kesinlikle olabilir.

 • Sosyal Kanıtlar 📱
 • Bir Facebook Reklamı yayınlamaya başladığınızda kullanabileceğiniz gerçekten basit bir numara var. Bu numara, reklamların uzun vadede daha iyi performans göstermesine yardımcı olacak.Bu model aslında, Facebook pazarlamacılarının yıllardır kullandığı, ancak çoğu küçük işletme sahibinin gerçekten bilmediği, bu yüzden kullanmıyor olduğu küçük bir numara. Ama bugün sadece cüzi fiyatlara gerçekten kolayca geliştirebileceğiniz başka bir unsura odaklanmak istiyorum ve bu tamamen güven faktörünü yükseltmekle ilgili.

  Sosyal kanıt, insanların hiçbir zaman doğru bir şeyde ilk adımı atmak istemediklerini söyleyen gerçekten yaygın bir psikolojik ilkedir. İnsanlar, her zaman başkalarının zaten bir şeyler yaptığını ve iyi bir deneyim yaşadığını görmek isterler. Ve bu yüzden biraz beklemeleri gerekse bile, muhtemelen boş restoranı geçip yandaki daha kalabalık olana giderler. Peki o kalabalık restoran prensibini nasıl hızlı ve ucuz bir şekilde Facebook’umuza ekleyebiliriz?

  Sadece gelecekte reklamınızı gören insanlara, birçok kişinin daha önce gördüğünü, beğendiğini ve hatta yorum yaptığını göstermemiz gerekiyor.

  Diyelim ki hizmetleriniz için ücretsiz bir danışmanlık hizmeti ya da insanları e-posta listenize çekecek bir lead magnetin reklamını yapıyorsunuz. Normalde reklamı bir dönüşüm hedefiyle yayınlarsınız. Yani bu, Facebook’un; reklamınızı ve web sitenizi gerçekten bir potansiyel müşteriye veya bir müşteriye dönüştürmek olan, yapmalarını istediğiniz şeyi yapma olasılığı en yüksek olan kişilere göstereceği anlamına gelir. Başarılı bir sonuç elde etmek için, reklamı bu dönüşüm hedefiyle yayınlamadan önce, aynı reklamı bizim etkileşim hedefi dediğimiz şeyle yayınlamanız yeterlidir.

  Unutmayın, bu yöntem Facebook’a reklamınızı hedef kitlenizdeki, yapmalarını istediğiniz şeyi yapma olasılığı en yüksek olan kişilere göstermesini söyler. Reklamınızı beğenme, paylaşma, kaydetme ve yorum yapma olasılığı en yüksek olan kişilere gösterecekleri anlamına gelen bir etkileşim hedefiyle. Ayrıca bu yöntemin, sadece halihazırda çalışmakta olan reklamları güçlendireceğini bilmek gerçekten önemli.

  Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

  Yazar Hakkında