1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret

3 adımda internetten kıyafet satmak!

3 adımda internetten kıyafet satmak!

Pandemi dönemi, bireysel ve toplumsal ihtiyaçlarımızın, dolayısıyla alışveriş alışkanlıklarımızın da bir hayli değişmesine sebep oldu. E-ticaret sektörünün ani bir yükselme sürecine girmesi, pek çok girişimcinin de sektörde yer edinmesini sağladı. Yeni girişimciler, çok farklı iş kollarını denese de yıllardan beri tahtını hiç bırakmayan giyim sektörü yine revaçtaydı. 

Hatta durum öyle bir hale geldi ki, tekstil sektörü e-ticaret ile ayakta kaldı desek yanlış olmaz. Ayrıca; düşük maliyet, yüksek kar marjı ve tüketici talebi gibi sebepler de, girişimcilerin tekstil sektörüne yönelmesine neden oldu. Biz de, hazır tekstil sektörü e-ticarette bu kadar büyük bir pay kazanmışken; internet üzerinden giyim ürünleri satışı yapmak isteyen girişimciler için bir rehber hazırlamak istedik. İşte internetten giyim ürünleri satmanın 3 yolu!

1. Adım: Kategorinizi seçin! 👚

Her sektörde olduğu gibi, tekstil sektöründe de kendinize bir kulvar belirlemeniz gerekiyor. Evet, çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olmak bir avantaj ancak ilk aşamada maalesef değil. Henüz yolun başında uğraşmanız gereken web sitesi, pazar yeri komisyonları, kargo anlaşmaları, şirket kurma işlemleri derken, ürün maliyetlerine sınırlı bir bütçe ayırmanız gerekecek zaten. 

Haliyle ilk olarak sormanız gereken şey: “Ben hangi giyim ürünlerini satacağım?” Erkek, kadın, yetişkin, hamile, spor, çocuk, bebek vb. gibi bu liste uzar gider. Dolayısıyla kendinize bir kategori belirlemek, devamında yürüteceğiniz tüm işlemler (örn. pazarlama) için oldukça önemlidir. 

Kategori belirlemenin oldukça farklı yolları var ancak biz bugün en bilinen ve en çok işe yarayanından bahsedeceğiz: Pazar araştırması. Dahil olmak istediğiniz pazar içinde yapacağınız detaylı bir araştırma ile hangi kitleye hitap etmek istediğinizi rahatlıkla bulabilirsiniz.

  • Rakipleriniz kim?
  • Hangi ürünleri satıyorlar?
  • Hangi ürünler için ne gibi pazarlama stratejileri uyguluyorlar?
  • En çok hangi ürünleri satılıyor?
  • Ürünlerinin fiyatları neler?

Bu gibi soruları sorarak, kendi markanız için de bir yol çizebilirsiniz. Aynı sektör içinde yer alacağınız, pazarın büyük oyuncuları size tekstil üzerine oldukça iyi ipuçları verebilir. Ayrıca trendleri takip etmek de pazar araştırmasının can alıcı noktalarından bir tanesidir. En çok satılan, en çok aranan veya en popüler olan ürünler de size hangi ürünü satacağınızla ilgili bir fikir verebilir. 

2. Adım: Marka kimliğinizi belirleyin! 🙋‍♀️

Herhangi bir sektörde online veya fiziksel olarak satış yapmak isteyen tüm işletmeler için en önemli nokta, bir marka oluşturmaktır. Günümüzde, pazarda hali hazırda çok fazla rakip varken ve her biri işletmesi için çaba gösterirken; marka kimliğini ve bilinirliğini göz ardı etmek oldukça yanlıştır.

Marka kişiliği, insan kişiliği gibi hem ayırt edici hem de süreklidir.

Jennifer Aaker

Bir şirketin temel taşı, marka oluşturmaktan geçer. Dolayısıyla, sattığınız ürünün kalitesi ne olursa olsun, ne kadar uygun bir fiyat politikası belirlemiş olursanız olun kitlenizi markanıza bağlayamadığınız sürece satışlarınız bir noktada duracaktır. 

Duayen pazarlamacılar yıllardır, markanın bir insan gibi düşünülmesi gerektiğini söyler. Tıpkı bir insan gibi büyütüleceğini, yaşayacağını ve büyüyeceğini dile getirirler. Gerek logosu, gerek ismi, gerek imajı ile müşterilerin kısa zamanda dikkatini çekebilecek bir marka oluşturmak tüm sürecin ilk adımıdır. Daha sonra uygulayacağınız pazarlama stratejileri, müşterilerinize sunacağınız hizmet ve güven, onlarla kuracağınız iletişim gibi pek çok faktör marka kimliğinizi etkileyecektir. 

3. Adım: Dijital pazarlama yapın! 🤳

E-ticaret yaparken işletmelerin en çok ihmal ettiği, bütçe ayırmaktan en çok kaçındığı, müşteri kaybetmeye başladığında ilk olarak durdurduğu faaliyet pazarlamadır. Oldukça önemli bir noktayı kaçırdığını farketmeyen işletmeler, pazarlama faaliyetlerini durdurur ve satışları her gün biraz daha düşmeye başlar. 

Özellikle tekstil sektöründen bahsedecek olursak; Deloitte ve TÜSİAD 2019 raporuna göre, Facebook ve Instagram platformlarında görüntülendikten sonra en çok satış yapılan ürünler giyim ve ayakkabı olarak görüldü. Kısacası, sosyal medyanın son yıllarda büyüyen etki gücü, tekstil sektöründe de düzeni değiştirdi. 

İlgi çekici fotoğraflar çekmek ve sosyal medya platformlarında aktif olarak içerik üretmek giyim markanız için dijital pazarlamada yapabileceğiniz etkili yöntemlerden bazıları. Ancak dijital pazarlamanın bugün geldiği noktada, göze çarpan en önemli faktör: VİDEO📹

Ürünlerinizin, kargo ve üretim süreçlerinin kısa ve eğlenceli videoları sosyal medyada çok daha fazla kullanıcıya erişmenize sebep olur. Bu anlamda Youtube, Instagram Reels, TikTok gibi platformlar işinize çok yarayacaktır. 

Ayrıca dijital pazarlama denilince akla ilk gelenlerden biri olan SEO’dan bahsetmemek de olmaz. Web sitenize organik trafik çekebilmek, tüketicilerde farkındalık oluşturabilmek ve haliyle dönüşüm oranlarınızı arttırabilmek için en çok ihtiyacınız olan pazarlama yöntemi SEO çalışmalarıdır. Anahtar kelimeler, site hızı, modern ve kullanışlı bir tema, detaylı kategoriler, farklı ödeme yöntemleri, güvenlik gibi faktörlere özen göstermek SEO tarafında da güç kazanmanıza sebep olur. 

Tabii ki internetten satış yaparken bir şirket kurmaya ihtiyacınız olacak. Online şirket kurma ve ön muhasebe platformu Mükellef sayesinde hızlıca şirketinizi kurabilir ve yasal gereklilikleri yerine getirebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında