1. Ana Sayfa
  2. Haberler

8 ayda 25 milyon dolarlık ihracat yaptılar

8 ayda 25 milyon dolarlık ihracat yaptılar

Türkiye’de Çin’e ihracat yaparak bir ilke imza atan Gedik Piliç, 1 yılda olacağı düşünülen ihracat hedefine 8 ayda ulaşarak sektöründe büyük bir başarı kazandı. 

Ülke genelinde Çin’e tavuk ihraç ederek Türkiye’de bir ilke imza atan Gedik Piliç, 2021 hedeflerini aktardı. İhracat alanını her geçen yıl genişleten Gedik Piliç, Çin’e yaptığı ihracat ile kanatlı sektöründe büyük ses getirmişti. 1 yıllık planları dahilinde hedefledikleri ihracata 8 ayda eriştiklerini belirten Gedik Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Osman Gedik, yıl sonunda 80 milyon dolar ihracata ulaşacaklarını söyledi. 

“2021 sonunda 80 milyon dolar ihracat öngörüyoruz.”

Gedik Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Osman Gedik

Çin ile birlikte 55 ülkeye ihracat yapan ünlü firma, 2020 yılından itibaren Çin’e 40 konteyner ürün göndermeye başladı. Dünyanın en kalabalık ülkesine gerçekleştirdiği ihracatla örnek teşkil eden Gedik Piliç, ayrıca tesislerinde kullandığı yeni nesil teknolojiler ile de adından sıkça söz ettiriyor. 

Sadece Çin’e 35 bin ton ihracat 🚢

Kanatlı sektöründe bir ilki gerçekleştirerek ciddi bir ihracat ağına sahip olduklarını dile getiren Osman Gedik, öngörülen rakamı aştıklarını ve hedeflerini büyüttüklerini aktardı. 2020 Kasım ayından, 2021 Ağustos ayına kadar 25 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını söyleyen Gedik, 2021 sonunda 40-45 milyon dolarlık bir tutarı hedeflediklerini iletti. Yalnızca Çin’e 35 bin ton ihracat gerçekleştirdiklerini söyleyen Gedik, hijyen ve biyogüvenlik konularındaki hassasiyetlerinin Çin’in dikkatini çektiğini dile getirdi.

“Biz teknolojiye yatırım yaptık.” 🔑

Tesis bünyesinde teknolojik yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerinin altını çizen Gedik, gıda sektöründe dikkat edilmesi gerekenleri aktardı. Çin Tarım Bakanlığı heyetinin firmada güvenlik denetimleri gerçekleştirdiği söyleyen Gedik, “Biz teknolojiye yatırım yaptık. Biyogüvenlik ve hijyen konularında bizi daha iyi gördükleri için Çin Hükümeti bizi kabul etti. Öyle gözüküyor ki bu ihracat büyüyerek gidecek. Bu yıl 45 milyon dolara ulaşacağız ve önümüzdeki yıllarda da artarak gideceğini düşünüyorum” diye konuştu.

1 yılda 4 kat büyüme 📈

Dünya geneline ihracat yaptıklarını dile getiren Gedik, ihracat hacminin geçen yıllardan bugüne nasıl ilerlediğini aktardı. Gedik, “Özellikle parça ürünlerden gidiyor. Toplam ihracatımız 2021 yılında 80 milyon dolara ulaşacağız diye düşünüyorum. Geçtiğimiz yıl 15-20 milyon dolar yapmıştık, bu yıl 4 kat büyüdük. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda daha da büyüyeceğiz.” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında