1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Amazon, Dünyanın En Değerli Markası Oldu

Amazon, Dünyanın En Değerli Markası Oldu

Kantar BrandZ 2021 Top 100 En Değerli Global Markalar listesi paylaşıldı. Zirveye Jeff Bezos’un kurucusu olduğu Amazon yerleşti.

684 milyar dolarlık bir değerle dünyanın en değerli markası olan Amazon’u, 612 milyar dolarlık değeriyle Apple takip etti. Google ise, 458 milyar dolarlık değerle üçüncü oldu. Avrupa’nın en değerli markası Louis Vouitton olurken, Almanya’da ise SAP yazılım grubu listenin başını çekti.

Devler listesinde Facebook altıncı📱

2020 yılında 326.5 milyar dolar ile listede üçüncülüğü alan Microsoft, bu yıl ise 410 milyar dolar ile dördüncü oldu. Ayrıca bir önceki sene sekizinci sırada görülen Facebook, marka değerini yüzde 54 arttırarak altıncı sıraya yerleşti. Listeyi; Alibaba (197 milyar dolar), Visa (191.3 milyar dolar), McDonald’s (155 milyar dolar) takip etti. 

En hızlı büyüyen marka Tesla 🏃‍♀️

Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla, rapora göre; dünyanın en hızlı büyüyen ve en değerli otomobil markası oldu. Yıllık yüzde 275 artışla, değerini 42.6 milyar dolara çıkaran Tesla, marka değerini en çok arttıranlar listesinde ise zirvede. 

Listeyi TikTok takip ediyor 🎥

Yüzde 158 artışla listede Tesla’yı takip eden TikTok’un marka değeri, 43 bin 516 milyar dolar olarak belirtildi. TikTok’u ise; yüzde 131 artışla Çin’deki en büyük tarım odaklı teknoloji platformu olma özelliğini taşıyan Pinduoduo, yüzde 119 artışla Meituan, yüzde 103 artışla likör üreticisi Moutai takip etti. 

“Çin markaları istikrarlı ve yavaş ilerliyor. Ayrıca küresel pazarı şekillendiren ana trendlere uyum sağlama yeteneklerini sergiledikçe ilerleme kaydediyorlar.”

Kantar BrandZ Küresel Strateji Direktörü Graham Staplehurst

Çin, Avrupa’yı geçti 👘

Çin menşeili firmalar listede yüzde 14’lük pay alırken, Avrupa markaları yüzde 8 oran alabildi. Araştırma raporunda; Çin’deki en büyük sosyal medya ve video oyunları şirketi olan Tencent beşinci sırada, e-pazar yeri devi olan Alibaba ise yedinci sırada yer aldı. 

Dünyanın en büyük markalarının toplam 7.1 trilyon değerinde olduğu görülen listenin yüzde 74’ünde Amerikalı markalar yer aldı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında