1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret

Dijital Ürün Satışı Nasıl Yapılır? Dijital Ürün Örnekleri

Dijital Ürün Satışı Nasıl Yapılır? Dijital Ürün Örnekleri

İnternetten satış yapmak isteyen fakat fiziksel ürünlerle uğraşmak istemeyen kişilerin en çok tercih ettiği e-ticaret modeli dijital ürün satışıdır. Dijital ürün satışı yapıldığında kargo süreçleri doğrudan aradan çıkarılmış olur. Bu da e-ticaret yapmak isteyen birçok kişiye büyük ölçüde kolaylık sağlar. Bu videomuzda dijital ürün satışı yaparken hangi ürünleri tercih edebileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Dilerseniz vakit kaybetmeden başlayalım.

E-Kitap

İnternetten dijital ürün satışı denildiğinde akla ilk gelen örneklerden biri, e-kitap satışı yapmaktır. Eğer özel olarak uzmanlaştığınız bir alan varsa, bu alanda kendi bilgi birikimlerinizi aktarabileceğiniz bir e-kitap hazırlayabilir ve internet üzerinden satışını gerçekleştirebilirsiniz.

E-kitap hazırlamak, satış ve operasyon süreci bakımından da fiziksel kitaplara göre çok daha avantajlıdır. Fiziksel bir kitabı yazdıktan sonra basma, saklama ve dağıtımını gerçekleştirme gibi operasyonel süreçlerle uğraşmak zorunda kalırsınız. Diğer yandan e-kitaplarda böyle bir süreçle uğraşmanıza gerek yoktur. Tüm süreç dijital olarak işlediğinden dolayı dijital ortamda yazılan kitaplar genellikle PDF halinde satışa sunulur.

Baskıya Hazır Tasarımlar

baskıya hazır ürünler

Günümüzde en çok satılan dijital ürünlerden bir diğeri de baskıya hazır tasarımlardır. Eğer tasarım yeteneğinize güveniyorsanız, basılabilir formatta tasarımlar hazırlayarak internet üzerinden satabilirsiniz. Örneğin; duvar tablosu, kartvizit, afiş veya davetiye gibi tasarımlar bu alanda satabileceğiniz dijital ürünlerden bazılarıdır. Müşterileriniz sizin tasarımlarınızı satın alıp indirdikten sonra, üzerinde kendilerine göre düzenlemeler yaparak baskıya gönderebilirler.

Peki hazırladığınız dijital tasarımları nerelerde satabilirsiniz? Bunun için tercih edebileceğiniz iki farklı alternatif var. Birincisi Etsy gibi hazır müşteri kitlesi bulunan online pazaryerlerinde satmak, ikincisi ise kendi web siteniz üzerinden satmak. Her iki yöntemin de kendine göre farklı avantajları ve dezavantajları bulunsa da sizler her ikisini de kullanabilirsiniz.

Bunların dışında dijital tasarım satışı yaparken dikkat etmeniz gereken bazı önemli detaylar vardır. Bunlardan biri de tasarımlarınızın çalınma ihtimalidir. Çalınma olasılığını en aza indirmek için tasarımlarınızın üzerine transparan bir filigran yerleştirebilirsiniz. Bu sayede müşterileriniz tasarımı görüntüleyebilirken, tasarımlarınızı izinsiz şekilde kullanmak isteyen kişiler zorluk yaşayacaklardır.

Online Kurslar

online kurs satışı

İnternetten dijital ürün satmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz başka bir alternatif de online kurs satışı yapmaktır. Online kurslar hazırlayıp satmak için internette birçok platform olsa da bunlardan global olarak en öne çıkanı Udemy diyebiliriz. Yazılım, tasarım, pazarlama, kişisel gelişim ve dil öğrenimi gibi pek çok farklı kategoride video eğitimler hazırlayarak Udemy üzerinden satışını gerçekleştirebilirsiniz.

İnternetten online kurslar satmak için tercih edebileceğiniz bir başka satış platformu ise kendinize ait web sitenizdir. Kendi web siteniz üzerinden üyelik sistemiyle bu hazırladığınız video eğitimleri satabilmeniz mümkün. Yine de her iki satış platformunu birden kullanmanız satış oranlarınızı yükseltmeniz için çok daha avantajlı olacaktır.

Stok Fotoğraflar

Eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız ve çektiğiniz fotoğraflardan kazanç elde etmeyi düşünüyorsanız stok fotoğraf satış sitelerini kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey çektiğiniz fotoğrafları bu tarz sitelere yüklemek ve satışını gerçekleştirmek. Stok fotoğrafları satabileceğiniz sitelerden bazıları:

  • ShutterStock
  •  iStock
  • Adobe Stock
  • Depositphotos
  • Freepik
  • Dreamstime

Ayrıca bu tarz stok görsel sitelerinde yalnızca fotoğraf satışı yapmak zorunda değilsiniz. Çektiğiniz videoları ve vektör tabanlı grafik çalışmalarınızı bile bu sitelere yükleyip satabilirsiniz. Böylelikle bir pasif gelir kaynağı oluşturabilirsiniz.

Müzik ve Ses Efektleri

Fon müziği ve ses efektleri üretin

Satabileceğiniz dijital ürünlerden biri de müzik ve ses efektleridir. Özgün olarak yaptığınız müzik ve sesleri Envato Market gibi platformlar üzerinden lisanslayarak satabilirsiniz. Özellikle oyunlarda kullanılan ses efektleri ve telifsiz müzikler oldukça iyi satış yapan dijital ürünler arasında.

Bunun haricinde tıpkı baskıya hazır tasarımlarda olduğu gibi maalesef müziklerde de çalıntı riski bulunuyor. Eğer eserlerinizi Envato aracılığıyla satıyorsanız yüklediğiniz müziklere belirli aralıklarla çalınma ihtimaline karşı ses eklemesi yapılıyor. Ancak kendi web siteniz üzerinden satmak isterseniz mecburen manuel olarak müziklerinize farklı sesler eklemeniz gerekebilir. Aksi takdirde müzikleriniz ses kaydı alınarak çalınabilir ve satışlarınız da bundan olumsuz etkilenir.

Yazılım

Yazılım öğrenin

Son olarak internette satabileceğiniz bir başka dijital ürün ise tabii ki hazır yazılımlardır. Yazılım çok genel bir terim olduğundan dolayı spesifik alanlarda hazır yazılımlar üretmeniz ve internet üzerinden satışını gerçekleştirmeniz sizler için çok daha avantajlı olacaktır.

Mobil uygulama yazılımlarından e-ticaret yazılımlarına kadar pek çok farklı alanda yazılımlar üreterek Envato gibi platformlarda satış yapabilirsiniz. Yazılım sektörünün pazar hacmini dikkate aldığımızda, bu tarz yazılım satışlarından çok ciddi kazançlar elde etmek mümkün. Eğer siz de kodlama ve yazılım alanında yetkinseniz, halihazırda satışı yapılan örnek yazılımlara göz atarak satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Dijital Ürün Satmak İçin Şirket Kurmak Gerekir Mi?

Dijital ürün satarak elde ettiğiniz gelirler de gelir vergisine tabiidir. Bu yüzden gelir her gelir vergisi mükellefi gibi şirket kurmanız gerekir. Bu aşamada size en uygun şirket türü ise şahıs şirketidir. Peki şahıs şirketi nasıl kurulur? Şahıs şirketinizi Mükellef ile 10 dakikada online ortamda kurabilirsiniz. Siz sadece 10 dakikada gerekli bilgileri verin, Mükellef sizin için şahıs şirketinizi kursun.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında