1. Ana Sayfa
  2. Genel

Distribütör Nedir? Nasıl Distribütör Olabilirsiniz?

Distribütör Nedir? Nasıl Distribütör Olabilirsiniz?

Günümüzde çoğu kişi, kendi markasını kuruyor ve kendi işinin patronu olmak istiyor. Fakat bu kişiler, uzunca bir süre kurdukları markaları tanıtmak ve pazarda yer edinmek için uğraşıyor. Bunun yerine, uluslararası bir markanın distribütörlüğünü alarak, büyük bir yatırım yapabilirsiniz.

Sıfırdan bir marka kurmak yerine, uluslararası bir markanın Türkiye distribütörlüğünü almayı düşünüyorsanız, bu yazımız tam size göre. Çünkü bu yazımızda, “distribütör nedir?, neler yapar?” veya bir firma neden distribütöre ihtiyaç duyar gibi detaylardan bahsedeceğiz.

Distribütör nedir? 🧐

Halihazırda var olan ve insanlar tarafından bilinen bir markanın yönetimini ele almak çok daha caziptir. Bu noktada da, var olan bir markaya ait ürünlerin, belirli bölgelerde tanıtım ve tedarik faaliyetlerinin gerçekleştiren gerçek veya tüzel kişilere distribütör denir.

Sözlük anlamı dağıtıcı olan distribütör, üretici veya tedarikçi firma ile yapmış olduğu sözleşmeye göre faaliyet gösterir. Bazı distribütörler stok bazlı satış yaparken, bazıları ise sadece gelen siparişleri sözleşme yaptığı üretici veya tedarikçi firmaya ileterek faaliyet gösterir.

Daha basit bir anlatımla distribütör, yurt dışında faaliyet gösteren bilindik bir markanın Türkiye pazarına girmesini sağlayan kişi veya firmalara verilen isimdir. Örneğin bir X markası, Çin’de satış yapıyorsa ve siz o markanın ürünlerini Türkiye’de satmak istiyorsanız, o markayla bir anlaşma yapmanız gerekiyor.

Markayı ikna ettiğiniz takdirde, yaptığınız anlaşma ile birlikte o markanın Türkiye distribütörlüğünü almış oluyorsunuz. Ayrıca o markaya ait ürünlerin Türkiye pazarındaki satış ve pazarlama işlemlerinin tamamından da yine siz sorumlu oluyorsunuz.

Distribütörler, genellikle de yaptığı satış ve pazarlama faaliyetleri üzerinden komisyon alarak ilerlerler.

Distribütörler neler yapar? 🤔

  • Üretici veya tedarikçi firmanın ürünlerinin tanıtım faaliyetlerini gerçekleştirerek satış yaparlar.
  • Üretici veya tedarikçi firmaya ait Türkiye’deki isim haklarına sahip olurlar.
  • Üretici veya tedarikçi firmanın servis hizmetlerini yönetmekle sorumludurlar.

Firmalar neden distribütöre ihtiyaç duyar?🤑

Firmalar her ne kadar seri üretim yaparak kısa sürede binlerce ürün üretse de bu ürünleri tek bir çatı altında toplayamaz. Çünkü bir ürünün hem üretimini yapmak hem de tanıtım ve satış faaliyetlerini gerçekleştirmek oldukça zordur. Üstelik bunu birden çok ülkede yapmaya çalışmak, firma için işleri daha da zorlaştırır. Çünkü işin dağıtım, lojistik, tanıtım, satış gibi kalemlerine ayrı ayrı odaklanmak gerek.

Distribütörlük ise firmalara tam da bu noktada yardımcı olur. Üretici firmadan ürünleri alan distribütörler, distribütörlüğünü yaptığı bölgelerde ürünün pazarlama ve satış faaliyetlerini yürütür.

Böylelikle hem distribütör kazanır hem de firma. Distribütör, ürün sattıkça satıştan pay alırken; firmanın da faaliyet alanı genişlemiş olur ve marka bilinirliği artar.

İşte bu yüzden, firmalar için distribütörlük oldukça önemli ve olumlu baktıkları bir yöntemdir. Fakat bir firmanın distribütörlüğünü almak, sandığınız kadar kolay olmayabilir.

İlerleyen yazılarımızda, yurt dışındaki büyük bir firmanın distribütörlüğünü nasıl alabilirsiniz gibi işinize yarayabilecek detaylı rehberleri sizler için hazırlayacağız. E-Ticaret Türkiye‘yi takipte kalın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında