1. Ana Sayfa
  2. Haberler

E-ticaret yapacaklar dikkat: Lojistikte yeni dönem başlıyor

E-ticaret yapacaklar dikkat: Lojistikte yeni dönem başlıyor

Covid-19 salgınıyla birlikte e-ticaret ve perakende sektörünün dönüşümünü ele almak için hazırlanan “Perakendecinin Geleceği Araştırması Raporu”, webinar aracılığıyla paylaşıldı. 

TÜSİAD Perakende Çalışma Grubu faaliyetleri kapsamında hazırlanan rapor doğrultusunda; sektörün ilerleyen yıllarda büyümesi ve ülke ekonomisine katkı sağlaması hedefleniyor. Bu hedef gereğince webinarda, sektörün gelişmesi için atılabilecek politik adımlar da tartışıldı. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kaçır’ın açılış konuşmaları yaptığı toplantıda, raporun bulgularını ise Corpera Consulting Yönetici Ortağı Dr. Ceyhun Emre Doğru aktardı. 

Lojistik önem kazanıyor 📦

Online olarak gerçekleştirilen toplantıda, lojistik anlamında önemli değerlendirmelerde bulunuldu. Açıklamaya göre; lojistik ve kargo taşımacılığı, tedarik zincirinin kritik halkaları olacak. Ayrıca perakende sektöründe yer alan şirketlerin de kendi lojistik operasyonlarını hayata geçireceği diğer bulgular arasında. 

Müşteri deneyiminin en önemli aşaması hız 🚀

E-ticaret ve perakende sektörünün geldiği noktada dikkat çeken bulgulardan bir tanesi, tüketicilerin çok daha talepkar hale gelmesi oldu. Gelinen aşamada; her an, her şeye, her kanaldan erişim imkanı, müşteri deneyimine de ciddi katkı sağlıyor. Ayrıca çoklu kanal, müşteri merkezli yaklaşım ve hız da tüketicilere iyi bir deneyim kazandırmak noktasında oldukça etkili. 

Genç işsizlik oranı azalacak 👩‍💻

Rapora göre, sektörde büyümenin temel dinamikleri işgücü, finansman ve verimlilik olarak belirtildi. Dünyanın içine girdiği dijitalleşme çağında, perakende sektöründe işgücü ihtiyacının artacağı öngörülüyor. İşsizlik oranlarında ciddi bir azalmanın olacağı tahmin edilen açıklamaya göre; finansmana erişimin kolaylaşması da yatırımların artmasına sebep olacak. 

E-ticaret sektörü mağazacılığı desteklemeli 🌐

Toplantıda; tüketicilerin hızlı tüketim alışkanlığı kazanmasıyla, şirketlerin dijital faaliyetlerinin artmasının doğru orantılı olacağı da aktarıldı. Ayrıca mağazacılığın e-ticaret sektörüyle birbirini desteklemesi gerektiğinin vurgulandığı raporda, perakende sektörünü etkileyecek faktörler de ele alındı. Teknolojik dönüşüm, çoklu kanal, lojistik ve tedarik altyapıları, tüketici merkezli deneyimsel alışveriş, sürdürülebilirlik, markalaşma ve işbirliği gibi konular bu faktörler arasında. 

E-ihracat faaliyetleri arttırılmalı 🚢

Online toplantıda işlenen diğer konular ise şu şekilde: 

  • Kargo sektöründe hızlı ve organize teslimatın önü açılmalı. Bu kapsamda yasal düzenlemeler güçlendirilmeli ve sektördeki girişimciler desteklenerek e-ticaret alanında teslimat yöntemleri ve süreçleri geliştirilmeli. 
  • Sektör paydaşları, sektörün hızlı ve dinamik yapısı gereğince yasal düzenlemeleri beklemeksizin ortak harekete geçmeli. 
  • Özellikle Covid-19 sonrası dönemde yaşanan sıkıntılar göz önüne alındığında; finansmana erişimi kolaylaştıracak ve maliyetleri düşürecek önlemler alınmalı. 
  • Perakende sektöründeki işletmelerin, yurtdışında da etkin faaliyetler gösterebilmesi için ihracat, e-ihracat ve yurtdışı yatırım faaliyetleri kolaylaştırılmalı. 
  • Küçük işletmelere sağlanan destekler kapsamındaki yasal düzenlemeler, tüm tarafların faydasını düşünerek hayata geçirilmeli. 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında