1. Ana Sayfa
  2. Haberler

E-ticarete “fahiş fiyat” denetimi

E-ticarete “fahiş fiyat” denetimi

Ticaret Bakanlığı’nın son dönemde haksız fiyat artışı iddialarına karşı harekete geçerek marketlere yönelik yoğun denetim başlatması üzerine, online satış platformlarında da fiyat artışına yönelik denetimler artırıldı.

“Vatandaş mağdur edilmişse, o satıcıyı kara listeye alıyoruz.”

PttAvm Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu

Covid-19 ile birlikte, insanların pek çok ihtiyacını internetten üzerinden gidermeye başlamasıyla, işletmeler de dijitalleşmeye başladı. Bu kapsamda; market, restoran, giyim, mobilya, teknolojik aletler gibi pek çok kategori de online satışa açıldı. Dijital ortamda işletme sayılarının her geçen gün artması fiyat politikalarının da değişmesine sebep oldu. 

Haksız fiyat artışına tepki 👎

Fiyat politikalarında görülen dalgalanmayı denetim altına almak isteyen Ticaret Bakanlığı’na, PttAVM.com ve Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) de destek verdi. Yetkililer, “haksız fiyat artışı” iddialarının çoğalmasıyla, elektronik ticaret sektöründe de denetimi arttırdıklarını dile getirdi. 

40’tan fazla satıcıya inceleme 🕵️

PTT olarak, özellikle gıda ürünlerinde piyasaya göre yüksek fiyatlandırmaların önüne geçmek istediklerini belirten PttAVM Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu, “Satılan ürünler 24 saat ekiplerimizin süzgecinden geçiyor. PttAVM’de özellikle gıda ürünlerinde piyasa fiyatlarının aşırı üzerinde fiyatlı ürünleri gördüklerinde vatandaşlarımızın durumu 444 1 788 numaralı çağrı merkezimize bildirmeleri yeterli olacaktır. Çağrı merkezimize gelen bildirimleri dikkatle inceliyoruz. Öte yandan Ticaret Bakanlığı tarafından da e-Devlet üzerinden bu tür şikayetler alınıyor. 40’ın üzerinde satıcı hakkında inceleme başlattık.” dedi. 

Vatandaştan şikayet geliyor 📮

Vatandaştan gelen şikayetler ile birlikte satıcılar için bir kontrol mekanizması geliştirdiklerini belirten Çevikoğlu, “Vatandaşlarımız kötü niyetli satıcılarla karşılaştığında bizlere durumu bildiriyor, konuyu inceliyoruz. Bilerek ve isteyerek vatandaş mağdur edilmişse o satıcılarla yolumuzu ayırıp kara listeye alıyoruz.” şeklinde konuştu. Yapılan incelemeler sonucunda PttAVM üzerinden maske, dezenfektan gibi birçok üründe fahiş fiyat uygulandığı için satışa izin verilmediği aktarıldı. 

Güven damgasına dikkat 📌

E-ticaret sektöründe fiziksel mağazalara göre çok daha az sıkıntı olduğuna da değinen Çevikoğlu, e-ticaret siteleri için dikkat edilmesi gerekenleri aktardı. Denetimin bir kamu sorumluluğu olduğuna dikkat çeken Çevikoğlu, “Fiziksel marketlerde olduğu gibi online satışlarda da fahiş fiyatlarla mücadele etmek gerekiyor. Tedbiri elden bırakmamak lazım. İnsanımız, e-ticaret platformlarında özellikle güven damgasına dikkat etmeli.” diye konuştu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında