1. Ana Sayfa
  2. Haberler

E-ticarette en büyük rekabet giyimde

E-ticarette en büyük rekabet giyimde

Her geçen gün yeni bir gelişmeyle ses getiren e-ticarette, bu kez tüketici tercihleri gündem oldu. Araştırmalara göre, kargo şirketleri tüketicilerin satıcı/platform tercihlerini değiştirmesine sebep olabiliyor. 

Müşteri deneyimi çok önemli 🤩

E-ticaret sektörü ile ilgili incelemeler yapan Twentify’ın 2597 kullanıcı arasında yaptığı araştırma sonucunda, müşteri deneyiminin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Haziran’da başlatılan çalışmada, on 1 yıl içerisinde en çok tercih edilen üç e-ticaret sitesinden alışveriş yapan 2123 kişiden toplanan veriler analiz edildi. 

Influencerlar e-ticarete yön veriyor 🤳

Tüketicilerin memnuniyeti ve beklentileri üzerine gerçekleştirilen araştırma, influencerların müşteriyi etkileme gücünün her geçen gün arttığına dikkat çekildi. Özellikle indirim günlerinin sosyal medya ile çok daha etkili bir şekilde duyurulabildiğini gösteren inceleme sonucunda; en yüksek rekabet giyim, kozmetik, elektronik ve müzik kategorilerinde çıktı. 

Geç teslimat müşteri kaybettiriyor 🚢

Çalışma, işletme tarafından tercih edilen kargo firmasının müşteri niceliğini etkileyebileceğini gösterdi. Verilere göre; tüketiciler geç, hatalı, eksik veya kusurlu ürün alımlarını kargo firması ile bağdaştırıyor ve başka bir satıcıyı tercih edebiliyor. Özellikle gençlerin, AB ses grubunun ve kadın bireylerin kargo şikayetlerinin farklılık gösterdiği çalışmada; ortak şikayet ise geç ve yavaş teslimat oldu. 

Sosyal medya televizyonun önüne geçti 📺

Dijital pazarlamada önemli bir rol oynayan influencerlar, tüketici tercihlerinin de değişmesine sebep oluyor. Özellikle indirim ve kampanya günlerinin influencerlar aracılığıyla daha çok duyulduğu farkedilirken; bir başka veri de influencer gücünün TV’lerden daha fazla olmasıydı.

Ayrıca gençlerin influencer etkisi ile daha çok ürün alma işlemi gerçekleştirdiğini gösteren araştırma, sosyal medya kullanan her 3 kişiden 1’inin influencerlardan etkilendiğinin altını çizdi. Aynı zamanda, müşteri yorumlarının da tüketiciler için bir diğer tercih etken olduğu ortaya çıktı. 

Tüketici başına 2-4 sipariş 🛒

Markaların arasındaki rekabet incelendiğinde, 2020 yılında konvansiyonel ve online alışveriş arasındaki en büyük rekabetlerden biri de giyim kategorisinde yaşandı. En çok ayakkabı ve dış giyim ürünlerinin satıldığı gözlemlenirken; giyim sektöründe alışveriş sıklığı da her ay tüketici başına 2-4 sipariş olarak kaydedildi. 

Giyimdeki rekabeti takip eden kategori ise, kozmetik ve kişisel bakım oldu. Ayrıca elektronik kategorisinde daha önceleri fiziksel mağazaları tercih eden kullanıcıların da, pandeminin etkisiyle online e-ticaret sitelerini kullanmaya başladığı ortaya çıktı. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında