1. Ana Sayfa
 2. E-Ticaret

E-Ticarette Kargo Süreç Yönetimi İpuçları

E-Ticarette giderleri düşürmek adına yapılabilecek en önemli adımlardan biri de kargo anlaşması yapmaktır.

E-Ticarette Kargo Süreç Yönetimi İpuçları
e-ticarette kargo süreç yönetimi
E-Ticarette Kargo Süreç Yönetimi İpuçları

E-Ticarette Kargo Süreci Nasıl İşler?

Gelişen teknoloji ve değişen müşteri profilleri ile birlikte pek çok kişi internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Satılan ürünün müşteriye zamanında teslim edilmesi ve ürünün teslimatında sorun yaşamamak için kargo sürecinin çok iyi yönetilmesi gerekir. Kargo süreci, e-ticaret firmaları için son derece önemlidir. Bu yüzden e-ticaret firmaları süreci profesyonel bir şekilde yürütmelilerdir. Kargo sürecini aşağıdaki gibi özetleyebiliriz;

 • Ürün Tedariği: E-ticaret yapan firmaların tedarikçilerinden satın aldıkları ürünlerin depoya ve dağıtım merkezine getirdiği aşamadır. 
 • Depolama: Tedarik edilen ve satışa hazır olan ürünlerin, muhafaza edildiği ve gönderime hazır hale getirildiği aşamadır. 
 • Sipariş Yönetimi: Satılan alınan ürünlerin sağlıklı ve güvenli bir şekilde müşteriye gönderilmesi için ambalajlanması ve paketlenmesi sürecini kapsar.
 • Teslimat Yönetimi: Sipariş yönetimi tamamlandıktan sonra ürünlerin müşteriye iletilmesi için dağıtıma çıkarılması aşamasıdır.

E-Ticarette Kargo Firması Seçiminin Önemi

E-Ticarette giderleri düşürmek adına yapılabilecek en önemli adımlardan biri de kargo anlaşması yapmaktır. Yapılacak anlaşma kapsamında gönderim yapılacak kargo firmalarına taahhüt edilerek daha uygun fiyatlara anlaşılabilir. Bu durum, kargo ücretini e-ticaret firmasınının ödediği şartlarda maliyeti azaltır. Müşterinin ödediği durumda ise indirimli kargo fiyatı sunmayı mümkün kılar. Yani yapılan kargo anlaşması hem satıcı hem de müşteri açısından oldukça faydalıdır.

E-Ticarette kargo firması seçiminin önemi aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Kargo anlaşmaları sayesinde e-ticaret firmaları sattıkları ürünleri gönderirken daha düşük fiyatla gönderim yapabilmektedir. 
 • E-Ticaret firmalarının, kargo firmasını seçerken doğru seçmesi; e-ticaret sürecini yönetilmesinde ve teslimat süresinin kısalmasında fayda sağlamaktadır.
 • Kargo firmaları sayesinde e-ticaret şirketleri; aynı gün teslimat, kapıda ödeme veya hızlı teslimat gibi yöntemleri kullanabilmektedir.

E-Ticarette Yaşanabilecek Kargo Problemleri

E-Ticarette Yaşanabilecek Kargo Problemleri

Gelişimi her geçen gün artan e-ticaret sektörü beraberinde bazı sorunlar getiriyor. E-ticaret firmalarının en sık karşılaştığı problemlerin başında iyi yönetilmeyen kargo süreçleri yer alıyor. E-Ticarette yaşanabilecek kargo problemleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Kargonun Zamanında Teslim Edilememesi
 • Kargonun Hasar Görmesi
 • Kargonun Yanlış Adrese Gitmesi
 • “Geldik Yoktunuz” Problemi
 • İletişim Eksiklikleri
 • Ürün İade Problemleri

Kargonun Zamanında Teslim Edilememesi

Siparişin, satıcıdan zamanında teslim alınmasının yanı sıra, müşteriye zamanında ulaşmaması problem oluşturur. Uzun süren teslimat süreçleri müşterilerin marka sadakatini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden e-ticaret firmaları teslimat sürecinin kargo şirketleri ile birlikte koordineli bir şekilde yöntemleri gerekmektedir. Firmalar, geciken kargo hakkında müşteriye bilgi verilmesi, indirim kodları veya hediye göndermesi müşterilerinin sadakatini olumlu yönde etkiler. 

Kargonun Hasar Görmesi

En sık karşılaşılan problemlerden biri de sağlam gönderilen siparişin kırılması veya hasar görmesidir. Genel anlamda kargo firmasından kaynaklı olduğu düşünülen bir sorundur. Kargo firması, kargo aracına yükleme konusunda dikkatsiz davranması, ürünleri sıkıştırarak yerleştirilmesi iler ürünler zarar görmektedir. Ancak bu durumu göz önünde bulundurarak e-ticaret firmaları, gerekli önlemleri alıp ürünleri titizlikle paketlemleri gerekmektedir.

Kargonun Yanlış Adrese Gitmesi

Nadir görünen fakat büyük bir problem olan sorunlardan biri de siparişlerin yanlış adrese teslim edilmesidir. İsim benzerliği ya da kargo şubesinde meydana gelen yanlış etiketleme sonucunda görülen bir sorundur. Uğraştırıcı ve uzun vadede çözülebilecek bir sorundur. Sorun çözülse dahi müşteri tekrar böyle bir sorunla karşılaşabileceğini düşünebilir ve sizden bir daha alışveriş yapmak istemeyebilir.

“Geldik Yoktunuz” Problemi

Kargo süreçlerinde en sık karşılaşılan problemlerden biri de bu problemdir. Bazen kargo görevlisi gelmiştir fakat alıcı evde yoktur veya zilin arızalı olması, kapının duyulmaması gibi sebepler kargonun alıcıya ulaşmasını engellemektedir. Bunlara rağmen alıcı kargonun gelmediğini iddia edebilir. Bu nedenden dolayı e-ticaret firmaları kargo sürecini iyi takip etmelidir. 

İletişim Eksiklikleri

E-Ticaret sitesi üzerinden verilen siparişlerde herhangi bir sorun veya talebin çözümü için müşteri ile birebir iletişim kurulması gerekmektedir. İletişime geçilen kanal üzerinden herhangi bir dönüş alamayan alıcı ya da satıcı kargo firmasına olan güveni sarsılır ve o kargo şirketi ile bir daha çalışmak istemeyebilir. Bunun yanında müşteri kötü bir alışveriş deneyimi yaşadığı için ilgili e-ticaret firmasından bir daha alışveriş yapmayabilir.

Ürün İade Problemleri

Bir müşteri ürünü satın aldıktan sonra tüketici kanunlarına göre 14 gün iade hakkı bulunmaktadır. İade sürecinin kusursuz bir şekilde ilerlemesi müşteri sadakati için çok önemlidir. İade süreci iyi yönetildiği takdirde düşünülenin aksine müşteri kaybetmek değil müşteriyi kazanmak ve yeni satışlar yapmak anlamına gelmektedir. Bu süreci doğru yönetmek markalaşma anlamında olumlu etkilere sahiptir.

E-Ticarette Kargo Süreç Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

E-Ticarette Kargo Süreç Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

E-Ticarette kargo yönetimi, e-ticaret siteniz üzerinden satış yaparken karşılaştığınız en önemli aşamalardan biridir.

Kargo süreç yönetimi; hangi kargo firmasıyla anlaşma yapacağınızdan, anlaşma yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğine kadar uzanan kapsamlı bir konudur. E-Ticarette kargo süreç yönetimi nasıl yapılmalıdır aşağıda tüm detaylarıyla inceledik.

Sektörde Bilinen İyi Markalar ile Anlaşın

E-Ticarette hem satıcı hem de alıcı için kargo sürecini yönetme ve anlaşma şartları çok önemlidir. Kargo şirketleri ile anlaşma yapmadan önce detaylı bir inceleme yapılmalıdır. Yapılan incelemelerde kargo şirketinin web sitesi, anlaşma şartları ve size sunabilecekleri imkanlar detaylı incelenmelidir. Kargo firmalarıyla yapacağınız anlaşma şirket içi maliyetinizi düşürmektedir. Maliyeti düşürmenin yanında anlaşma yapılan kargo firması her gün belirli saatlerde mağazanıza gelerek kargoya vereceğiniz ürünleri sizden alır. E-Ticaret sektörünün büyümesiyle birlikte kargo firmalarının sayısı da büyümektedir. Anlaşma yapacağınız kargo şirketlerinin bazıları şunlardır;

 • Yurtiçi Kargo
 • Aras Kargo
 • MNG
 • UPS
 • PTT
 • Sürat Kargo

Anlaşma yaparken kargo firmasının şube yaygınlığı, gönderim seçenekleri ve müşteri hizmetleri gibi etkenlere bakabilirsiniz. Müşterinizin herhangi bir durumda kargo firmasıyla yaşayacağı deneyim, sizin markanızı olumlu veya olumsuz etkileyecektir.

ikas e-ticaret altyapısı ve aras kargo anlaşması ile kargolarınızı uygun fiyat seçenekleri ile gönderebilirsiniz. Detaylı bilgi için ilgili sayfayı ziyaret edin!

Şubeden teslimat ve iade gibi süreçlerde kargo firmasının ulaşılabilir ve çözüm sağlayıcı olması büyük bir önem taşımaktadır. Bu sebeple müşterilerinize güvenilir hizmet sağlayacak firmaları tercih etmelisiniz. Kargo şirketleri ile yapacağınız anlaşmalar sonucu elde edeceğiz kazançlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Şirket içi maliyetinizi düşürecektir.
 • Satışlarınızın artmasını sağlayacaktır.
 • Müşterilerinizin sadakatini ve memnuniyetini kazanacaksınız.

Kargonuz Hakkında Detaylı Bilgilere Sahip Olun

Anlaştığınız kargo firmaları ile süreci iyi yönetebilmeniz için kargonuz hakkında detaylı bilgiye sahip olmalısınız. Kargonuzun, kargo şubesine ulaştığını, dağıtıma çıktığını, müşteriye teslim edildiği bilgilerini takip etmelisiniz. Bu şekilde kargonuzda herhangi bir sorun çıktığında anlık olarak müdahale edebilirsiniz.

Kargo Ücretiniz Hakkında Firma ile Sabit Ücret Anlaşması Yapın

Sattığınız ürünlerin ebat ve ağırlıkları değişkenlik gösterdiği durumlarda bu seçeneği tercih edebilirsiniz. Normal şartlarda kargo firmaları ürünün özelliklerine göre farklı gönderim bedelleri belirler, sabit ücret anlaşması yaptığınızda müşterilerinize tüm ürünlerinizde sabit bir gönderim sunabilirsiniz. Bu durum sizler ve müşterileriniz için karlı olacak ve müşterilerinizin kargo ücretlerinden korkmadan alışveriş yapabilecektir.

Kargo Paketlerinizi Markanız ile Uyumlu Hale Getirin

Ürünün paketi ve o paketin açılması müşteri deneyiminin bir parçasıdır. Ürünlerinizin paketlenmesinde göstereceğiniz özen firmanız için olumlu bir izlenim bırakacaktır. Bu izlenim ile birlikte müşterinin markanızı tekrar tercih etmesine büyük fayda sağlayacaktır. Bunun yanında üzerinde markanızın logosu bulunan bir kutuyla gönderim yapmak marka bilinirliğinizi artıracaktır.

Kargo Teslimatı ile İlgili Bilgileri Anlık Olarak İnceleyin

E-Ticaret sitenizden alışveriş yapan müşteriler alışverişlerinin ardından düzenli olarak ürünlerinin kargo takibini yapmaktadır. Müşterilerinize olumlu bir deneyim sunmak ve güvenlerini kazanmak için e-ticaret sitenizde kargo takip portalı düzenleyebilirsiniz. Kargo takip portalı ile markanıza olan memnuniyet artarak daha fazla satış yapmanız kolaylaşacaktır.

E-Ticarette Kargo Süreci ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Birçok kişi “E-Ticarette Kargo Süreç Yönetimi Nasıl Yapılır?” sorusunun yanı sıra daha fazla detayı merak etmektedir. Merak edilen detaylar, aşağıda belirtmiş olduklarımız gibi nitelendirilebilir.

Kargo Teslim Süreci Ortalama Ne Kadardır?

Kargo teslim süreci, kargo firmalarına ve mesafeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Ortalama olarak;

 • 0-600 km mesafeye kadar gönderilen kargonuz minimum 1, maksimum 3 iş gününde müşterinize teslim edilir. 
 • 600-1200 km mesafeye kadar gönderilen kargonuz minimum 2, maksimum 4 iş gününde müşterinize teslim edilir. 
 • 1200 km üzeri mesafeye kadar gönderilen kargonuz minimum 3, maksimum 5 iş gününde müşterinize teslim edilir. 

Bir günde Kargo Gelir mi?

Kargo süreçlerinde firma özellikleri ve mesafe önemli faktörlerdendir. Ürünlerinizin, müşterilerinize bir günde ulaşıp ulaşmaması anlaşmış olduğunuz kargo firmasına bağlıdır. Fakat kargo firmaları, Türkiye genelinde geçerli olan bazı illerde bu hizmeti sunmaktadır. Kargo firmalarının bu özelliğini siz de e-ticaret sitenizde müşterilerinize seçenek olarak sunabilirsiniz.

Kargo Gelmez İse Ne Olur?

Kargonuzun gelmediği durumlarda, mevzuat gereği, gerekli maddeler kapsamında, ilgili kargo firması ile iletişime geçmelisiniz. İletişime geçtikten sonra hâlâ sorun yaşıyorsanız; yaşadığınız sorunu belirterek elinizdeki bilgi ve evraklarla Ulaştırma Bakanlığı‘na veya bölge müdürlüğüne şikayet edebilirsiniz.

Kargom Zarar Görürse Ne Yapabilirim?

Yüksek mahkeme kararıyla kargonuz kırık veya hasarlı olarak geldiği takdirde; haklarınızı kullanabilmeniz için kargoyu teslim aldığınız anda, itiraz kaydı oluşturmanız ve kanuni süreler içerisinde bildirimde bulunmanız gerekmektedir. 

Türkiye’de En İyi Kargo Firmaları Hangileridir?

Dünya genelinde lojistiğin ilerlemesi ile Türkiye’de bulunan firmalar da bununla ilgili önemli adımlar atmıştır. Bu adımlardan biri de kargo şirketlerine yapılan yatırımlarla gelişmesidir. Online alışverişlerde müşteriler için oldukça avantajlı kargo şirketler mevcuttur. Köklü kargo şirketlerinin yanı sıra sektörün gelişmesi ile yeni kargo şirketleri de ön plana çıkmaktadır. En çok kullanılan kargo şirketleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Yurtiçi Kargo
 • Aras Kargo
 • MNG
 • UPS
 • PTT
 • Sürat Kargo
 • DHL Kargo
 • FedEx Kargo
 • İyi Kargo
 • Kargoist 

Bu içeriğimizde “E-Ticarette Kargo Süreç Yönetimi Nasıl Yapılır?” sorusunu ele aldık. Bir sonraki içeriğimizde görüşmek üzere.

İlginizi Çekebilecek İçerikler:

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında