1. Ana Sayfa
  2. Haberler

E-ticarette vergilendirme nasıl olur?

E-ticarette vergilendirme nasıl olur?

Son yıllarda e-ticaretin hacmini katlaması ve her geçen gün girişimci sayısının artmasıyla akıllardaki online satış yapmakla ilgili sorular da çoğaldı. E-ticarete katılmak isteyen genç girişimciler, faydanabilecekleri muafiyetleri sorgularken öte yandan da faturalandırma gibi konuları da merak ediyor. 

Gerek e-ticaret sitelerinde, gerek e-pazar yerlerinde, gerek ise sosyal medya platformlarında online mağaza açmak isteyen kişilerin en merak ettiği konuların başında vergilendirme geliyor. Online satışlarda şirket kurulumu ve vergi mükellefiyetini nasıl daha uygun olarak yapabileceğini sorgulayan girişimciler, devlet teşviklerine de yoğun ilgi gösteriyor. 

Adım adım vergi prosedürü 💵

E-ticaret sektöründe faaliyete başlayacak girişimcilerin akıllarındaki soruları gidermek isteyen WorqCompany Vergi Danışmanı Kurtuluş Nacar, vergi prosedürlerini aktardı. Resmi işlemler, fatura ve vergi ile ilgili detaylı bilgi veren Nacar’ın konu başlıkları ise şöyleydi:

“Vergi levhası zorunlu mu?” 🤔

“Ülkemizde ticaret yapmak belirli muafiyetler dışında vergiye tabidir. Dolayısıyla vergi levhası edinmek zorunludur. Vergi levhası alabilmek için ise gelir veya kurumlar vergisi mükellefi şirketlerden birinin kurulması gerekmektedir.”

“Şirket adresi nasıl olmalı?”📍

“Şirket adresi olarak üç seçenek mevcut:

  • Fiziki bir ofis kiralamak,
  • Evi ofis olarak göstermek,
  • Sanal ofis uygulamasından faydalanmak.

Vergisel olarak aralarındaki fark, sanal ofis uygulamasında stopaj vergisi doğmamasıdır. Eğer evinizi ofis olarak göstermek isterseniz ödediğiniz kira üzerinden yüzde 20 oranında stopaj vergisini devlete ödemeniz gerekmektedir.”

“E-ticarette hangi fatura türü kullanılmalı?” 🧾


“Fatura türlerinde yasal sınırlar mevcut. Örneğin; e-fatura, yıllık cirosu 5 milyon lirayı geçen işletmeler için zorunludur. Ayrıca internet üzerinden e-pazar yeri aracılığı yapanlarda da e-fatura zorunluluğu var. Bu zorunluluklar kapsamında değilseniz, isteğe bağlı olarak kağıt fatura, e-arşiv fatura ya da e-fatura kullanabilirsiniz.”

“Hangi vergiler ödenir?” 💳

“E-ticaret şirketleri aşağıda sıraladığımız vergileri ilgili dönemlerde beyan etmek ve ödemekle yükümlüdür:

  • Damga Vergisi (Damga Vergisi Beyannamesi ile)
  • Stopaj Vergisi (Muhtasar Beyanname ile)
  • Katma Değer Vergisi (KDV Beyannamesi ile)
  • Geçici Vergi (Geçici Vergi Beyannamesi ile)
  • Gelir/Kurumlar Vergisi (Gelir/Kurumlar Vergisi Beyannamesi ile)”

🤩 Aynı zamanda 18-29 yaş arası gençlerin faydalanabileceği vergi muafiyeti ile ilgili videomuza buradan ulaşabilirsiniz:

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında