1. Ana Sayfa
 2. E-Ticaret

Etsy Nedir? Etsy’de Satış Yapmak

Etsy Nedir? Etsy’de Satış Yapmak

Etsy, dünyanın en çok ziyaret edilen ve önde gelen e-ticaret pazaryerlerinden biridir. Özellikle uluslararası olarak Etsy’de satış yapmak isteyen satıcılar için oldukça ideal olan Etsy, diğer pazaryerlerine kıyasla özgün birçok özelliğiyle öne çıkıyor. Üstünkörü bir şekilde Etsy nedir sorusuna cevap verdikten sonra artık Etsy ile ilgili hazırladığımız bu rehberin detaylarına inebiliriz.

Etsy’de Satış Yapmak İçin Hangi Ürünler Tercih Edilmeli?

Etsy, kullanıcı kitlesi itibariyle zorunlu olarak hobi tarzındaki el yapımı ürünler satılması gereken bir platformdur. Eğer Etsy’de satış yapmak istiyorsanız bu noktaya özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü fabrika çıkışlı ürünler sattığınız düşünüldüğü takdirde, Etsy tarafından hesabınız askıya alınacaktır. Bu durumun önüne geçebilmek adına satışını yapacağınız ürünleri kendinizin üretmesi veya antika değeri taşıması oldukça önemli.

Sattığınız ürünlerin fabrika çıkışlı olduğu düşünülerek Etsy hesabınız askıya alınırsa hesabınıza giriş yapamazsınız. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hesabınızı geri alabilmek için ilk olarak el yapımı ürünler ürettiğinizi kanıtlamanız gerekir. Etsy yardım merkezi ile irtibata geçerek mağduriyetinizi belirttiğiniz takdirde destek personelleri sizlere fazlasıyla yardımcı olacaklardır.

Destek personelleri, hesabınızı size yeniden teslim etmek için satışını yaptığınız ürünlerle alakalı bazı sorular yöneltebilirler. Hatta ürünlerin sizler tarafından üretildiğini doğrulamak isteyebilirler. Örneğin bilgisayar ortamında tasarımını yapıp evinizde özel bir yazıcıyla bastırdığınız sticker tarzındaki ürünleri sizin ürettiğinizi doğrulamak için yazıcınızın yanında çekilmiş bir fotoğrafınızı isteyebilirler. Gerekli doğrulama işlemleri başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra Etsy hesabınızı geri alabilirsiniz.

Etsy’de Kimler Satış Yapabilir?

Trendyol, n11 veya Hepsiburada gibi Türkiye’deki online pazaryerlerinin aksine Etsy’de satış yapmak için belli bir kazanca ulaşana kadar şirket kurmanıza gerek yoktur. Dolayısıyla bireysel bir satıcı olarak şirket sahibi olmadan da ürünlerinizin satmaya başlayabilirsiniz. Ancak belli bir kazanç limitini aştığınızda Etsy sizden şirketinize ait bazı bilgiler talep edebilir. Bu durumda bir şirket sahibi olmanız, talep edilen bilgileri sağlamanız ve kazançlarınızın vergisini ödemeye başlamanız sizler için çok daha iyi olacaktır.

Etsy Mağazası Nasıl Açılır?

Etsy’de satış yapmak için bildiğiniz üzere ürünlerimizi listeleyebileceğimiz bir mağaza oluşturmamız gerekiyor. Aslında çok da zor olmayan Etsy mağaza açma adımlarını takip ederek pratik şekilde mağaza açılışımızı yapabiliriz.

Öncelikle mağaza açılışımızı yapabilmek için bir Etsy hesabına ihtiyaç duyacağız. Daha önceden Etsy’den bir ürün satın almak için bile olsa hesap oluşturduysanız bu hesabınızı satış yapmak için de kullanabilirsiniz. Hesabımıza giriş yaptıktan sonra Etsy.com/sell adresine gidiyoruz ve burada bizi beş adımdan oluşan bir mağaza açma ekranı karşılıyor.

Mağaza açma ekranında istenen bilgileri sırasıyla sağladıktan sonra Etsy’de satış yapmak için önünüzde herhangi bir engel kalmıyor. Etsy’de nasıl mağaza açacağınız hakkında detaylı bilgi edinmek için Etsy mağaza açma rehberimizi okuyabilirsiniz.

Etsy’de Satış Yapmanın Avantajları

 • Etsy’nin marka bilinirliği ve hazır web trafiği sayesinde ürünlerinize ziyaretçi çekmekle uğraşmanıza gerek kalmaz. Ürünlerinizi yüklerken yapacağınız optimizasyonlar sayesinde ürünleriniz alakalı müşterilere gösterilir ve dönüşüm oranınız da buna bağlı olarak artar.
 • Etsy’de satış yapmak için ilk etapta bir şirket kurmanıza gerek yoktur. Hiç kazanç sağlamazken şirket kurmak yerine kazançlar arttıkça şirketleşmek birçok yeni satıcı için çok daha avantajlıdır.
 • Etsy Payments sayesinde müşterilerinizden kolay bir şekilde ödeme alabilirsiniz. Ödemeleri almak için farklı entegrasyonlar kullanmanıza gerek duymazsınız.
 • Etsy’de uygulanan komisyon oranları diğer birçok pazaryerine kıyasla oldukça uygundur. Sattığınız ürünler üzerinden yüksek komisyon ücretleri ödemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca ödemeleriniz tamamen Etsy Payments güvencesi altında sizlere teslim edilir.
 • Diğer pazaryerlerine göre oldukça temiz ve kullanışlı olan arayüzü sayesinde satıcılar rahat bir şekilde satıcı panelini kullanabilirler. Bu sayede siparişleri ve kampanyaları yönetmek oldukça kolay hale gelir.
 • Etsy’de uluslararası satış yapabilir ve döviz bazında kazanç elde edebilirsiniz. Bu noktada özellikle Etsy kitlesinin tüm dünyadan müşterileri barındırması oldukça büyük bir avantaj.

Etsy’de Satış Yapmanın Dezavantajları

 • Eğer Etsy ile Türkiye’den satış yapıyorsanız ülkemizde PayPal hizmet vermediği için maalesef müşterileriniz ürünlerinizi satın alırken PayPal kullanamazlar. Tüm dünyada PayPal popülaritesi düşünüldüğünde bu durumu ciddi bir dezavantaj olarak görebiliriz.
 • Her ne kadar ödemeleriniz Etsy Payments güvencesi altında olsa da anında ödeme alma gibi bir imkânınız bulunmuyor. Evet, ödemeleriniz garanti bir şekilde sizlere iletiliyor ancak bunun sıklığını minimum 1 gün olacak şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Belki ciddi bir dezavantaj sayılmaz ancak bazı durumlarda birtakım sorunlara sebebiyet verebilir.
 • Müşteri hizmetleri ve Etsy resmi web sitesi tamamen İngilizce dilinde hizmet verdiğinden dolayı verimli satışlar gerçekleştirebilmek için İngilizce seviyenizin belli bir noktada olması gerekiyor. Bu durum İngilizce bilmeyen satıcılar için büyük bir dezavantaj.

Etsy Satışları Nasıl Artırılır?

Etsy’de satış yapmak kadar satışları artırmak da önemli bir konudur. Satışlarınızı artırabileceğiniz yöntemleri maddeler halinde şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Etsy mağazanızı Pinterest hesabınıza bağlar ve ürünlerinizi aynı zamanda Pinterest üzerinden de yayınlarsanız satışlarınızda ciddi bir artış gözlemleyebilirsiniz. Bu şekilde Etsy ile yayınlanan ürün pinleri, Pinterest kullanıcılarının karşısına çıkacak ve mağazanıza ciddi bir trafik getirecektir. Bu da doğal olarak satışlarınızı artırmanızı sağlamış olur.
 • Etsy mağazanızda düzenleyeceğiniz indirim kampanyaları sayesinde ürünlerinize daha fazla müşteri çekebilir ve dönüşüm oranınızı artırma şansı yakalayabilirsiniz.
 • Etsy reklamlarını kullanarak belli bir reklam ücretiyle ürünlerinizi Etsy arama sonuçlarında üst sıralarda gösterebilirsiniz. Böylelikle ekstra bir uğraş göstermeden satış yapacağına güvendiğiniz ürünleri müşterilerinizle buluşturabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.
 • Ürünlerinizi yüklerken Etsy’de öne çıkmak için kapsamlı bir ürün optimizasyon çalışması yapabilirsiniz. Bu sayede Etsy arama sonuçlarında yükselebilir ve ürünlerinizi daha fazla müşteriye gösterme imkânı bulabilirsiniz.

Etsy’de Satış Komisyonları Nelerdir?

Komisyon İsmiKomisyon Oranı
Listeleme ÜcretiÜrün başı $0.2
İşlem Ücreti%5
Ödeme İşlemi Ücreti%6.5+3 TL
Site Dışı Reklam Ücreti%15
Kur Değişim Komisyonu%2.5
Minimum Çekim Miktarı50 TL
Çekim Bedeli42 TL
Çekim Bedeli Olmadan Minimum Çekim Tutarı600 TL
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında