1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret

Etsy’de Öne Çıkmak İçin Tavsiyeler

Etsy’de Öne Çıkmak İçin Tavsiyeler

 

Etsy üzerinden satış yapan birçok kişinin de bildiği gibi, ürünlerinizi hedeflediğiniz anahtar kelimelerde ilk sayfalara getiremediğiniz sürece maalesef satış yapma olanağınız dramatik bir şekilde düşüyor. Bu durumun önüne geçmek ve Etsy’de öne çıkmak adına satıcılara sağlanan ürün optimizasyon özellikleri kullanılmaktadır. Bu yazımızda hedef anahtar kelimelerde Etsy’deki ürünlerinizi ön sayfalara nasıl getirebileceğiniz hakkında detaylı bir bilgilendirme sunacağız.

Yeni Bir Ürün Listeleyin

Yeni bir ürün listelediğinizde ürününüz bir süreliğine otomatik olarak Etsy arama sonuçlarında üst sıralarda gösterilecektir. Bunun sebebi, Etsy’nin ürününüze olan müşteri geri beslemelerini veri olarak toplamasıdır. Böylelikle müşteriler ürününüzü belli bir süre boyunca yoğun bir şekilde görüntülemiş ve ziyaret etmiş olurlar. Satın alıp almama durumlarına veya ürününüzü incelemekte geçirdikleri süreye göre müşteri geri beslemeleri toplanır. Bu da ürününüzün ilerde Etsy arama sonuçlarında nasıl bir sıralama alacağını belirlemek için kullanılır.

Elbette ki Etsy’de öne çıkmak için bunu çok sık uygulamanız mümkün değil. Ancak ürününüzü iyi bir şekilde listelerseniz ve ürününüz müşteriler tarafından sıcak karşılanırsa ilerleyen süreçlerde ilk sıralara gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

Anahtar Kelime Seçimine Dikkat Edin

Etsy arama motorunda ürünlerinize uygun anahtar kelimelerin belirlenmesi son derece kritik bir konudur. Ürün isminizle bağlantılı olan ve Etsy’de en çok aratılan anahtar kelimeleri tespit ettiğinizde, bu kelimelere yönelik spesifik çalışmaların yapılması oldukça verimli olacaktır.

Anahtar kelimelerinizi belirleyebilmek için Etsy pazaryerine özel olarak geliştirilmiş entegre anahtar kelime analiz araçlarını kullanabilirsiniz. Bu araçlardan en çok tercih edileni eRank olarak karşımıza çıkıyor. eRank ile ürün isminizle alakalı olan kelimeleri aylık aranma ve satış istatistikleriyle beraber tespit edip kullanabiliyorsunuz. eRank uygulamasını kullanmaya başlamak için yapmanız gereken tek şey Etsy satıcı panelinden “Integrations” sekmesine tıklamak ve oluşturacağınız eRank hesabınızı Etsy hesabınıza bağlamak.

Mağaza Açıklamanızı Düzenleyin

Mağaza açıklaması, mağazanıza girildiğinde mağaza adınızın altında görünen ve maksimum 55 kelimeden oluşan bölümdür. Bu bölümde sattığınız ürünlerle ilgili bilgilere yer vermeniz, Etsy’de öne çıkmak için kritik derecede önemlidir. Mağaza açıklaması ayrıca arama motorlarında mağazanızın sayfa başlığı olarak görüneceği için Google gibi arama motorlarından mağazanıza ziyaretçi çekme noktasında oldukça büyük önem arz eder.

Mağaza açıklamanızı düzenleyebilmek için öncelikle mağaza yöneticisini açın. Ardından sol menünün alt kısmında bulunan mağaza isminizin sağındaki kalem ikonuna tıklayın. Karşınıza çıkan ekranda mağaza ana sayfanızı göreceksiniz. Buradan mağaza açıklamanızı rahatlıkla düzenleyebilirsiniz.

Ürün Başlığınızda Anahtar Kelimelerinize Yer Verin

Ürün başlığınızı belirlerken daha önce de bahsettiğimiz hedef anahtar kelimelerinizi dikkate almalısınız. Ürün olarak kare desenli bir yastık kılıfı sattığınızı varsayalım. Eğer hedef anahtar kelimeleriniz “Dekoratif Yastık Kılıfı” ve “Kare Desenli Yastık Kılıfı” ise ürün başlığınızı “Dekoratif Yastık Kılıfı Kare Desenli Yastık Kılıfı” şeklinde belirlemeniz Etsy’de öne çıkmak açısından oldukça faydalı olacaktır. Bunların haricinde ürün başlığınızın çok uzun ve çok kısa olmamasına da dikkat etmelisiniz. Aşırı uzun veya aşırı kısa ürün başlıkları Etsy arama motorunda ürünlerinizin ön sayfalara gelebilmesinde negatif etki gösterebilir. Dolayısıyla ürün başlıklarınızda maksimum üç adet anahtar kelime kullanmanız en verimli sonuçları doğuracaktır.

Kapsamlı Bir Ürün Açıklaması Yazın

Ürün açıklaması genel olarak ürününüzün özelliklerinden bahsetmeniz gereken kısımdır. Bu bölüme yazacağınız ürün açıklamanızın ilk 160 karakteri, Google tarafında meta açıklamasına karşılık gelir. Yani Google üzerinden de mağazanıza ve ürünlerinize ziyaretçi çekmek istiyorsanız, ürün açıklamasını zengin bir içerikte yazmak ürünlerinizin Google’da ürün arayan potansiyel alıcılarla buluşmasına yardımcı olur.

Ürün açıklamanızın ayrıca Etsy arama sonuçlarında da büyük etkisi vardır. Hedef anahtar kelimelerinize ürün açıklamanızda yer vermeniz, Etsy’de öne çıkmak için yapılması gereken en önemli şeylerden biridir. Bununla birlikte ürün açıklamanızda ürününüzle alakalı olabildiğince ayrıntı vermekten çekinmeyin. Bu, potansiyel alıcıların ürününüz hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlar ve dönüşüm oranınızı arttırma noktasında sizlere yardımcı olur.

Ürün Kategorinizi Doğru Belirleyin

Ürün kategorileri Etsy arama sonuçlarında üst sıralara gelebilmenizdeki en büyük faktörlerden biridir. Ürününüzü listelerken olabildiğince spesifik bir kategori belirlemeniz, ürününüzün potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkmasını kolaylaştırır. Tam tersi olacak şekilde genel bir kategori belirlerseniz, muhtemelen o kategorideki yüksek rekabetten dolayı ürününüzün müşterilerle karşılaşması çok mümkün olmayacaktır.

Ürün Niteliklerinizi Belirtmeyi İhmal Etmeyin

Ürün nitelikleri; ürününüzü listelerken belirttiğiniz, ürününüze has özelliklerdir. Ürününüze ait renk, boyut, hammadde ve desen gibi özellikleri belirtmeniz Etsy’de öne çıkmak için iyi bir alternatiftir. Çünkü belirttiğiniz ürün nitelikleri Etsy arama sonuçlarında birer etiket gibi davranır. Dolayısıyla bir filtreleme görevi görür. Bu da ürününüzün alakalı müşterilere gösterilmesi için üst sıralara taşınması için dikkate alınması gereken bir noktadır.

Ürün Etiketlerinizi Doğru Kullanın

Etsy’de ürün etiketleri, ürününüzün özelliklerini tanımlayan kelime ya da kelime gruplarıdır. Toplamda her ürün için 13 farklı etiket ekleme hakkınız bulunur. Ürününüzle alakalı olduğunu düşündüğünüz kelimeleri etiket olarak ekleyerek arama sonuçlarında yükselme şansınızı arttırabilirsiniz.

Etiketlerle alakalı dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

  • 13 etiket hakkınızın tümünü kullanın. Kullanacağınız her bir etiket birer filtre görevi göreceği için ne kadar çeşitli etiket kullanırsanız, farklı müşterilerin ürününüzü görüntüleme olasılığı da o kadar yüksek olur.
  • Etiketlerinizi bir kelime halinde kullanmak yerine birden fazla kelime halinde kullanarak arama sonuçlarında yükselme şansınızı arttırabilirsiniz. Örneğin ürününüz bir el örgüsü kazak ise etiket olarak “kazak” kelimesini kullanmak müşterilerle ürününüzün buluşma ihtimalini düşürür. Bunun yerine “el örgüsü kazak” veya “el örgüsü kazak modelleri” etiketlerini kullanmanız çok daha verimli olacaktır.
  • Etiketlerinizde birden çok dilde kelimelere yer vermeyin. Örneğin bir etiketinizi Türkçe girerken diğer etiketinizi İngilizce dilinde girmemelisiniz. Mağazanızı kurarken seçtiğiniz dil hangisiyse o dilde ürün etiketlerinizi girmelisiniz. Aksi takdirde bu, ürününüzün Etsy’deki optimizasyonunu kötü etkileyecektir.
  • Bazı ürünlerin isimleri müşteriler tarafından yaygın olarak yanlış yazılabilir. Bunu biliyorsanız arama sonuçlarında çıkmak için özellikle yazım hatası olan kelimeleri etiket olarak kullanmayın. Bu durum düşündüğünüzün tam tersi bir tepki verebilir.

Ücretsiz Kargo İmkanı Sağlayın

Bazı belirli bölgelere yapacağınız satışlara ücretsiz kargo imkanı sunarsanız bu, ürünlerinizin Etsy arama sonuçlarında daha ön sayfalarda çıkmasına olanak sağlar. Bu bilgi doğrudan Etsy tarafından satıcılara sağlanmaktadır ve dikkate alınması gereken bir durumdur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında