1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret

Ev Hanımlarına E-Ticarette Vergi Muafiyeti

Ev Hanımlarına E-Ticarette Vergi Muafiyeti

Bu yazımız Mükellef.co iş birliğiyle hazırlanmıştır.

E-ticarete küçük sermayeler ile başlayanların en çok zorlandığı noktalardan biri, henüz işlerini toparlamadan ağır vergi yükü altına girmeleridir. Yazımızın konusu olan vergi muafiyetinden önce, ev hanımları tarafından yapılan ticaret ne kadar küçük olursa olsun her satış için fatura kesilmeli ve dolayısıyla da şirket kurulmak zorundaydı. Şirket kurmanın sonucu olarak da gelir vergisini ödemekle yükümlüydüler. Bu sebeple birçok ev hanımı e-ticarete başlarken çok zorluk yaşıyor veya başlamaktan vazgeçiyordu.

Haydi gelin şimdi e-ticarete yeni başlayanların işini oldukça kolaylaştıran vergi muafiyetini yakından inceleyelim ve nasıl yararlanabileceğinize bakalım!

E-Ticaret Vergi Muafiyeti Nedir?

Ticari faaliyet yürüten kişiler, bu faaliyetlerinden elde ettikleri gelirlerin vergisini ödemekle yükümlüdür. Bu vergiyi ödemek için ise şirket sahibi olmaları gerekir. Bu gibi zorunlulukların olması küçük sermayelerle e-ticarete başlayacak olan kişileri oldukça zorlamaktaydı. Bu sebeple ekonomik hayatın canlanması amacıyla 2021 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından küçük ölçekte e-ticarete yeni başlayacak kişilerin faydalanabileceği vergi muafiyeti getirildi.

Vergi muafiyeti, muafiyetin şartlarını sağlayan kişilerin ve kurumların vergilerini ödemeyeceklerini ifade eder. 

Ev Hanımlarına Vergi Muafiyeti

E-ticareti kurumsal olarak yapmayan henüz küçük adımlar atarak e-ticarette varlık göstermek isteyen kişilere devlet vergi muafiyeti sunarak işlerini büyütmelerine fırsat tanıyor. Bu muafiyetten yararlanan kişiler gelir vergisini ödemekten kurtuluyor. Aslında bu muafiyetin benzeri esnaf muaflığı olarak da karşımıza çıkıyor. Bu muafiyetten yıllık geliri 240 bin TL’yi aşmayan ev hanımları, evinde bir şeyler üretip satanlar ve influencerlar gibi tüzel kişiliğe sahip olmayan kişiler yararlanacak. 

E-ticarete başlayacak olanlara sağlanan vergi muafiyeti, parasal anlamda girişimcilere yardım sağlamakla birlikte başka avantajlar da sağlamaktadır. Esnaf vergi muafiyetinden yararlananlar, tutmaları gereken muhasebe defterlerinden ve fatura kesmekten de muaf tutulmuştur.

Evinden bir şeyler üretip satan küçük ticari operasyonlara bu destek sağlanarak ülke ekonomisine katkı sağlamaları amaçlanmaktadır. 

E-Ticarette Vergi Muafiyetinin Kapsamı Nedir?

7256 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 10. maddesinde yapılan değişiklikle ev hanımları, yaptıkları küçük çaplı e-ticaretten elde ettikleri gelir için vergi ödemekten muaf tutulmuşlardır. Bu muafiyetten yararlanmak için kişilerin tüzel kişiliği (örneğin; şirket) olmaması ve bir organizasyona bağlı olmadan kendi ürettikleri ürünleri internet üzerinden veya benzer ortamlarda satmaları gerekir. Bu şartları sağlayan ve bu faaliyetlerinden elde ettiği gelir 240 bin TL’yi aşmayan kişiler vergi muafiyetinden yararlanabilir. 

Muafiyet sınırı olan 240 bin TL’nin içerisinde sadece ticari faaliyetinden elde ettiği gelirler hesaplanır. Diğer yollardan elde ettiği gelirler bu hesaplamaya dahil değildir. 

Mükellefler bu düzenlemeyle gelir vergisinden muaf olmakla beraber, e-ticaretten elde ettikleri gelirlerin banka aracığıyla alınması zorunlu tutulmuştur. Bu sayede banka üzerinden alınan e-ticaret ödemelerinde banka, %4 (birden fazla kişinin çalışması durumunda %2) oranında devletin yerine stopaj kesecektir.  Bu sayede mükellefler %15-%40 oranı yerine sadece %2-4 oranında vergi ödemiş olacaktır. 

Vergi Muafiyetinden Yararlanmanın Şartları Nelerdir?

Kişilerin vergi muafiyeti belgesi alıp muafiyetten yararlanmaları için:

  • Ürünlerin internet üzerinden satılması
  • Ürünleri satıcının kendisi, evinde üretmesi/imal etmesi
  • Dışarıdan işçi çalıştırılmaması
  • İşyeri açmadan faaliyetlerini sürdürmesi
  • Evde kullanılan gündelik aletler haricinde üretim için ekstra makine kullanmaması
  • Ticari faaliyetten elde edilen gelirin 240 bin TL’yi aşmaması
  • Bankada ticari hesap açılmalı ve tüm kazancın bu hesaba yatırılması
  • 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren elde edilen gelirler için geçerlidir.

Eğer yaptığınız ticari operasyon bu şartları sağlamıyorsa kazancınızın gelir vergisini ödemek ve fatura kesmek için şirket kurmanız gerekmektedir. Şirket kurmak her ne kadar karışık bürokratik işlemler gibi gözükse de Mükellef şirket kurmayı sizin için kolaylaştırıyor. Siz de Mükellef ile 10 dakikada şahıs şirketinizi kurabilir ve hemen e-ticarete başlayabilirsiniz!

Vergi Muafiyet Belgesi Nereden Alınır?

Vergi muafiyet belgesi, esnafların gelir vergisinden muaf olmak için aldıkları belgeye denir. Bu belgeyi alabilmek için yukarıda saydığımız vergi muafiyet şartlarını karşılamak gerekir. Bu şartlar karşılandığında kişiler ikamet ettikleri yerin vergi dairesine giderek vergi muafiyet belgesini almak için başvurabilirler.

Sonuç olarak çoğu kişi e-ticarete başlarken yaşadığı sermaye zorlukları nedeniyle e-ticareti bırakıyor veya devam etmekte çok zorlanıyor. Başlangıçtaki maddi zorlukları aşmanıza yardımcı olacak adımlardan biri de vergi muafiyetidir. Vergi muafiyetinden yararlanarak ödemeniz gereken %14-45 oranındaki vergiden kurtulmuş olursunuz. Siz de yukarıda bahsettiğimiz koşulları sağlıyorsanız ikamet adresinizdeki vergi dairesine giderek esnaf muafiyet belgesini alabilirsiniz.

Ardından evde kendiniz ürettiğiniz ürünleri internet üzerinden satarak vergisiz e-ticarete hemen başlayabilirsiniz!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında