1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Gençler E-Ticarete Yön Veriyor!

Gençler E-Ticarete Yön Veriyor!
Tüketicilerin online alışverişe daha fazla alışması ile birlikte, farklı müşteri alışkanlıkları doğdu. Ürünlerini belirli bir kitleye satan işletmeler, tüketici davranışlarını analiz ederek pazarlama stratejilerini de değiştirmeye başladı. 

Markalar için tüm online ve offline kanallarda fiyat/rekabet araştırma hizmetleri sunan BrandZone Kurucu Ortağı Ceylan Çığ Köz, müşteri alışkanlıklarının yetişkin ve gençler arasında farklılık gösterdiğini belirtti. Bu kapsamda; yetişkinlerin marka sadakatine yoğunlaştığını söyleyen Köz, gençlerin ise fiyat/performansa çok daha fazla dikkat ettiğini belirtti. 

Yetişkinler yorumlara dikkat ediyor 🤳

Yetiştin tüketicilerin online alışverişe daha duygusal yaklaştığını aktaran Köz, bu müşteri tipinin yorumlara daha fazla dikkat ettiğini ve daha önce alışveriş yaptığı satıcıları tercih ettiğini söyledi. Buna nazaran genç tüketicilerin iyi bir fiyat teklifinde satıcıyı değiştirebileceğinin altını çizen Köz, e-ticarette gençlerin önemine dikkat çekti.

“Yetişkinler, marka sadakati konusunda gençlere göre daha duygusal.”

BrandZone Kurucu Ortağı Ceylan Çığ Köz

Online alışveriş sürecinin genç tüketicilerle ilerlediğini söyleyen Ceylan Çığ Köz, gençlerin kolay vazgeçebilir olmasından dolayı markaları uyardı. Bu bağlamda markalara, rakip işletmeleri sürekli takip etmeleri gerektiğini tavsiye eden Köz, “Gençler olumlu bir yorum okuduğunda yeni bir markayı denemekten çekinmiyor. Rakipler günlük olarak takip edilmeli ve buna göre aksiyon alınmalı.” dedi.

Ürün çeşitliliği marka sadakatini azalttı mı? 👘

E-ticaret sitelerini inceleyerek alışveriş yapan 10 kişiden 7’sinin 18-34 yaş grubundaki gençler olduğunu ileten Köz, gençler arasında marka sadakatinin azalma sebebinin ürün çeşitliliği ve fiyatların standardizasyonu olduğuna dikkat çekti. Genel tüketici alışkanlıklarında ürün yorumu okumanın büyük bir payı olduğuna değinen Köz, “Şu an yorumlara bakmayanların oranı yüzde 2.4. Özellikle yetişkin tüketiciler, yorumları okuyor, bildiği-güvendiği, daha önce satın aldığı markaları tercih ediyor. Daha sonra ucuzdan pahalıya doğru olan sıralamaya bakıyorlar. Yüzde 30’u ise çok satanlara göre sıralama yapıyor ürünlerde.” diye konuştu.

E-ticarette fiyatlar değişiyor! 🛒

Online fiyat değişimlerinin iki sene önceye göre yüzde 100 oranında arttığına dikkat çeken Ceylan Çığ Köz, “Tüm kategoriler olarak düşünürsek, bir günde tüm satış kanallarında 2 bin defadan fazla kez fiyat değişebiliyor. Şirketler ve kurumlar rekabet bilgilerini doğru araçlarla, güncel olarak takip ederek; hızlı aksiyon alıp, bilinçli fiyatlama yaparak karlılıklarını artırabiliyor. Bu nedenle şirketlerin hem rekabet hem de ürün gamını doğru inceleyerek kapsamlı bir fiyat çalışması yapmaları ve fiyat değişimlerini günlük olarak takip etmeleri önemli” şeklinde iletti. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında