1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İhracata yüzde 35 indirim!

İhracata yüzde 35 indirim!

Türk Hava Yolları (THY) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) arasında imzalanan protokole göre, Anadolu’nun dört bir tarafında yetişen ürünler THY tarafından 32 ülkedeki 46 destinasyona yüzde 35 indirimli taşınacak. 

İhracatçılara uygun koşullarda kargo hizmeti vermeyi amaçlayan “Hava Kargo İş Birliği Protokolü” kapsamında, stratejik pazarlara erişimin kolaylaştırılması hedefleniyor. Ayrıca döviz kazanımının artacağını öngören yetkililer, yeni protokolle birlikte ilk defa bozulabilir ürünlerin de indirim kapsamına girdiğini duyurdu. 

“Temel hedefimiz, ülkemizin lojistik kabiliyetlerini en etkili şekilde kullanmak.”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş

Yumurtadan balığa kadar her türlü ürünün indirimli gönderilebileceği protokol sayesinde, ihracata 32 ülkedeki 46 destinasyona yüzde 10 ila yüzde 35 oranında indirim uygulanabilecek. İmzalanan protokolün hava kargo sektörünün büyümesi ve ihracatın gelişimi için oldukça önemli olduğunu vurgulayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu; ihracatçıların geniş uçuş ağıyla global ölçekteki pazarlara daha avantajlı ulaşabileceğini söyledi. 

“İstanbul’u lojistik cazibe merkezi yapmak istiyoruz.” 🎯

Yıl sonuna kadar 6 milyar dolara yakın yüksek katma değerli ihracat gerçekleştirilmesini beklediğini dile getiren Karaismailoğlu, bu iş birliği ile İstanbul’u bir lojistik cazibe merkezi haline getirmeyi hedeflediğini söyledi. Hava ulaşım faaliyetlerinde son yıllarda eksen kayması yaşandığını belirten Karaismailoğlu, küresel nüfus hareketleri ve ticari dengelere bağlı olarak hava ulaşım faaliyetlerinin bugün hızla batıdan doğuya yöneldiğini söyledi.

8 milyar dolarlık ithalata karşılık, 10.7 milyar dolarlık ihracat 🚢

İş birliği ile ilgili açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Mehmet Muş ise, “Geçtiğimiz yıl Merkez Bankası verilerine göre yük taşımacılığında 8 milyar dolar düzeyindeki ithalatımıza karşılık, ihracatımız 10,7 milyar dolara ulaşmıştır. Burada net ihracatçı pozisyonundayız. Bu noktada temel hedeflerimiz, ülkemizin lojistik kabiliyetlerinin en etkin şekilde kullanılmasını sağlamak, Türkiye’nin lojistik hizmet ticaretinden aldığı payı artırmak ve ihraç mallarımızın rekabetçi fiyatlarla en hızlı sürede ihraç pazarlarımıza ulaşmasını sağlamaktır.” ifadelerini kullandı.

“İhracatımız son 12 ayda 200 milyarın üstüne çıktı.”

TİM Başkanı İsmail Gülle

Hava yoluyla ihracatın payı artacak 🛫

Sınırların kapandığı, kara yolu ulaşımının neredeyse imkansız hale geldiği salgının en zorlu anlarında Turkish Cargo’nun hava lojistiğindeki sağlam altyapısıyla ihracat ailesinin yanında olduğunu ifade eden TİM Başkanı İsmail Gülle de, “Bu yeni protokolle hava yoluyla ihracatın payını çok daha yukarılara taşıyacağız. Küresel lojistik ağlarında ciddi kopmaların olduğu, konteyner endekslerinin 4-5 katına çıktığı bir dönemde, ihracatımızı son 12 aylık dönemde 200 milyarın üstüne çıkarmamızda Turkish Cargo’nun katkısı oldukça büyük.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında