1. Ana Sayfa
 2. Genel

Kargo ücretleri neye göre belirleniyor?

Kargo ücretleri neye göre belirleniyor?

Ürünlerinizi kargolarken hangi kargo firmasını tercih ediyorsunuz? Gönderilerinize ne kadar kargo ücreti ödüyorsunuz? Ödediğiniz bu kargo ücretleri neye göre belirleniyor, hiç merak ettiniz mi?

Bu yazımızda, sizlere kargo ücretlerinin hangi unsurlara göre belirlendiğini detaylı bir şekilde açıklayacağız. Hangi unsurlar kargo ücretine doğrudan etki ediyor, kargo ücretlerinden nasıl tasarruf edebilirsiniz gibi pek çok bilgiyi sizlere aktaracağız.

Ülkemizde pek çok kargo firması bulunuyor. Eğer daha önce bir kargo firma araştırması yaptıysanız, tüm kargo firmalarında gönderim ücretlerinin farklı olduğunu görmüşsünüzdür. Bu kargo ücretleri neye göre hesaplanıyor peki?

Kargo ücretleri nelere bağlı? 🤷🏼‍♀️

Aslında tüm kargo firmaları aynı faktörlere bağlı gönderim ücreti belirliyor. Bu faktörler:

 • Paketin ücrete esas ağırlığı
 • Paketin nereye gideceği hat uzunluğu

Ücrete esas ağırlık ⚖️

Kargo şirketleri, gönderim ücretini belirlerken, paketin ücrete esas ağırlığını hesaplarlar. Bu hesaplamada paketin desisi ve ağırlığı kg ölçülür.

Göndereceğiniz kargonun desisi hacimsel ağırlık ne kadar fazlaysa, ücreti de o kadar artacaktır. Fakat paketin desisi, tek başına kargo ücretini belirlemek için yeterli değil.

🤔 Eğer desi kelimesinin ne demek olduğunu ve kargolamadaki oynadığı rolü bilmiyorsanız, “Desi nedir, nasıl hesaplanır?” yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Hazırladığımız desi rehberi, size yardımcı olacaktır.

Çünkü paketin ağırlığı, desisinden daha fazla ise işler değişiyor. Hangisi daha büyükse, ücrete esas ağırlıkta o değere göre hesaplamalar yapılır.

Örneğin eni 20 cm, boyu 30 cm ve yüksekliği de 40 cm olan bir kargo paketini ele alalım. Bu paketin desisi (20x30x40) / 3000 işleminden 8 çıkacaktır. Eğer paketin içindeki göndereceğiniz ürün 8 kg’dan düşük ise, siz 8 desiye göre bir fiyat ödersiniz. Fakat ürün 9 kg ise, ürünün ağırlığı desiden daha büyük olduğu için, fiyatlandırma ağırlık üzerinden yapılır.

📐 Paketlerinizin desilerini kolay bir şekilde hesaplamanız için, E-Ticaret Türkiye olarak “Desi Hesaplama Aracı” oluşturduk. Bu aracı kullanarak, paketlerinizin desilerini kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Eğer birden fazla parçadan oluşan bir gönderiyi kargoya verecekseniz de, her parçanın ücrete esas ağırlığı ayrı ayrı hesaplanır. Ardından bu ağırlıklar toplanarak işlem yapılır. ek ücretler hariç

Hat uzunluğu 🛣

Şehirler arası hat uzunlukları belirlenirken, şehirlerin merkezleri arasındaki mesafe km hesaplanır. Çıkan sonucun hangi hat aralığında olduğu tespit edilir ve buna göre işlem yapılır.

 • 1-200 km → Yakın Hat
 • 201-600 km → Kısa Hat
 • 601-1000 km → Orta Hat
 • 1.000 km üstü → Uzak Hat

Örneğin, Adana’dan Ankara’ya bir kargo göndermek istediğinizde, Adana-Ankara arasındaki mesafe hesaplanır: 497 km. Ardından bu uzaklığın hangi aralıkta olduğu tespit edilir: Kısa Hat. Çıkan sonuca göre de kargonuzun ücretlendirmesi kısa hat uzunluğundan yapılır.

Şehir içi gönderilerde ise, mesafe direkt şehir içi olarak kabul edilir ve ücretlendirmesi sabit olur.

🚚 Şehir içi gönderilerde, mesafe direkt şehir içi olarak kabul edilir. Şehirler arası gönderilerde ise, iki şehir merkezi arasındaki kara yolu mesafesine göre hattın uzunluğunun hangi aralıkta olduğu belirlenir.

K.K.T.C.’ye gönderilen kargolarda ise; kargonun çıkış ilinin Mersin’e olan mesafesi hesaplanır. Bu mesafeye göre hat belirlenir. Bu hat ile birlikte K.K.T.C. gönderim hizmet bedeli eklenerek hesaplama yapılır.

Ek hizmetler 👔

Türkiye’deki kargo firmaları, adresten teslim, adresten alım, telefon ihbar ücreti, sms ücreti, tekrar teslim gibi çeşitli ek hizmetler sunar. Bu hizmetler için de kargonuzu gönderirken ek ücret ödersiniz.

Kargo ücretleri nasıl hesaplanıyor? 📦

 1. Paketin desisi hesaplanır. Desi nasıl hesaplanır?
 2. Paketin tartılarak ağırlığı kg bulunur.
 3. Hangisi daha büyükse, o değer ücrete esas ağırlık olarak kullanılır.
 4. Kargonun gönderileceğine yere göre hat uzunluğu belirlenir.
 5. Kargonun ücrete esas ağırlığına ve hat uzunluğuna göre, bir gönderim ücreti belirlenir.
 6. Ek hizmetler var ise, bunların bedelleri de belirlenen gönderim ücretine eklenir.

Kargo ücretlerinden nasıl tasarruf edebilirsiniz? 👝

Kargo ücretlerinden tasarruf etmek için göndereceğiniz ürünün paketlemesini, ürüne olabildiğince yakın bir boyutta yapın. Ayrıca kargo firmaları ile çeşitli anlaşmalar yaparak kargo ücretlerinizi minimuma indirebilirsiniz.

Bunlar dışında, Gitti Gidiyor, Trendyol, Hepsiburada gibi pazaryerlerinin kargolarla anlaşmaları oluyor. Ürünlerinizi bu pazaryerlerinden satarsanız, bu anlaşmalardan faydalanarak kargolama işlemlerinizi çok daha düşük ücretlere yapabilirsiniz.

İlerleyen yazılarımızda, tüm kargo firmalarının fiyatlandırmalarını ele alacağız. Bunun yanı sıra, kargo firması seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili de detaylı bir rehber yapacağız. Hatta yurt dışına nasıl kargo gönderebilirsiniz, yurt dışı kargo gönderme süreci nasıl işliyor gibi merak edilen konulara da değineceğiz. E-Ticaret Türkiye’yi takipte kalın!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında