1. Ana Sayfa
  2. Haberler

KOBİ’lere hukuki düzenleme geliyor

KOBİ’lere hukuki düzenleme geliyor

E-ticaret sektörünün gelişmesi ve dijital dönüşüme uyum sağlayan KOBİ sayılarının artması ile müşteri deneyimi de çeşitlendi. KOBİ’lere olan beklentiler artarken, Covid-19 döneminde tüketici mağduriyetlerinin çoğalması Tüketici Konseyi’ni harekete geçirdi. 

Müşteri mağduriyeti önlenecek 💸

Bu kapsamda, müşteri mağduriyetini önlemeyi hedefleyen Tüketici Konseyi, Ticaret Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirdiği toplantıda; mevzuatta eksiklikler, haberleşme, eğitim, güvenilir ve ekonomik gıdaya ulaşım gibi konularda karar aldı. Covid-19 döneminde müşterilerin ne gibi sorunlar yaşadığını listeleyen konsey, kurum ve kuruluşlara tavsiyelerde bulundu. 

İşletmelere görev düşüyor 🧑‍💻

E-ticaret faaliyetlerinin artmasıyla işletmelerin de görevlerinin arttırılması gerektiğini kararlaştıran konseyin kararları ise şöyle:

  • Haksız ticari uygulamalara ilişkin mevzuat düzenlemeleri revize edilerek bu konudaki denetimler artırılmalı.
  • E-ticaret site ve platformlarında satış yapan firmaların hukuki sorumluluklarının kapsamının genişletilmesine yönelik mevzuat düzenlemeleri yapılmalı.
  • Yetkisiz servislerin denetimleri artmalı ve idari yaptırımlar daha etkin hale getirilmeli.
  • Tüketicilerin Covid-19 kaynaklı bulaş riskine karşı kargoları inceleyememeleri nedeniyle yaşanan mağduriyetler önlenmeli. İstenmeyen kargoların tüketicilere gönderilmesi engellenmeli, tüketicilere teslim edilmek istenen kargoların mahiyetinin ne olduğuna bakılabilmesine imkan sağlayacak düzenleme yapılmalı.
  • Tek kullanımlık plastik ürünlerin kullanımlarının yasaklanması için mevzuat değişikliği yapılmalı.
  • Beyaz eşyalardaki enerji etiketleri değişen mevzuat hükümleri doğrultusunda güncellenmeli ve etiketlere yönelik etkin denetim gerçekleştirilmeli. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yaptığı tebliğ değişikliği ile performans standartlarına göre test edilip, beyanları yapılmış ürünler 25 Mart 2021 itibarıyla yeni enerji etiketiyle gösterilmeli.

Gıda ürünleri için yeni karar 🥫

  • Ambalajlı gıda ürünlerinde yanıltıcı tanıtımların önlenmesine yönelik yeni AMBALAJLAMA standartları getirilmeli ve bölünebilir nitelikte paketleme yapılması sağlanmalı.
  • Tüketiciyi yanıltıcı, sağlık ve güvenliğini TEHDİT EDEN taklit ve tağşiş edilmiş gıda ürünlerinin piyasada yer alması önlenmeli. Tağşiş (karıştırma) yapan firmaların ticaretten men edilmesi, birden çok tağşiş yapan firmalara hapis cezası verilmesi için yasal düzenleme yapılmalı. Gıda denetimlerinin artırılmasına yönelik önlemler alınmalı. Denetimlere, Tarım ve Orman Bakanlığı ekipleri yanında yerel yönetimler de katılmalı. İDARİ PARA CEZALARININ caydırıcı olması için mevzuat düzenlemeleri yapılmalı.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında