1. Ana Sayfa
  2. Haberler

N11 CEO’sundan E-Ticaret Tahminleri

N11 CEO’sundan E-Ticaret Tahminleri

n11.com Üst Yöneticisi (CEO) Yu-Shik Kim, Türkiye’nin e-ticaret konusunda hızlıca motive olan bir ülke olduğunu belirtti.

İstanbul’da gerçekleşen Dünya E-Ticaret Forumu’nda konuşma yapan Yu-Shik Kim, Asya pazarlarıyla Türkiye arasında bir köprü kurulursa, e-ticaretin ülke ekonomisine katkısının daha da artacağını söyledi.

“Türkiye’de e-ticaretin potansiyeli çok yüksek.”

n11.com CEO’su Yu-Shik Kim

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kim, “2012 yılında Türkiye’ye geldiğimde, e-ticaretin genel perakendeye oranı yüzde 2 dolaylarındaydı. Altyapının iyi olması sebebiyle e-ticaretin çok yüksek potansiyele sahip olduğu görüşü vardı ve beklenti olumlu yöndeydi ancak e-ticaret penetrasyon oranı hala düşüktü.” diye konuştu.

Nüfus ve talep çok etkili oldu 🛍️

Pandeminin e-ticaret sektöründe kayda değer bir büyüme kaydettiğinin altını çizen Ki, “Büyüme rakamlarına baktığımızda bunu etkileyen pek çok faktör görebiliyoruz. Nüfus ve ortaya konan talebin ciddi önemi oldu. Altyapı, ödeme ve lojistik sistemlerin gelişmesi de buna katkı sağladı. Ekosistemi geliştirme azmiyle e-ticaretin gelecekte çok daha parlayacağını düşünüyorum.” dedi.

“Dünyada ciddi bir yarış var” 🏎️

Ekosistemin geliştiğini ve büyüdüğünü aktaran Kim, “Dünyada e-ticaretle ilgili şu an sıkı bir yarış sürüyor, özellikle Asya ülkeleri bu konuda çok önde. Hızlı teslimat gibi yaşam tarzıyla ilgili iyileştirmeler e-ticaretin gelişmesine katkı sağlıyor. E-ticarete hizmet veren diğer sektörleri güçlendirip iyi bir kapasite sunabiliriz. Ayrıca doğru yöntemlerle KOBİ’lerin dijitalleşmesine daha fazla yatırım yaparak tedarik ve talebi doğru karşılayabilirsek Türkiye’de e-ticareti çok daha hızlandırabiliriz.” şeklinde aktardı.

Genç nüfus yeni pazarlara açılmak için önemli bir faktör 👧

Kim, Türkiye’nin en büyük güçlerinden birinin sahip olduğu nüfus olduğunu kaydederek, “Türkiye nüfusunun büyük bir çoğunluğunun gençlerden oluşması oldukça önemli. Gençlerin teknolojiyi kullanmaları, etkileşime girmeyi sevmeleri ve deneyime açık olmaları sektör adına çok büyük avantaj. Bu genç nüfus yeni pazarlara açılmak ve yeni hizmetler sunmak için oldukça çekici bir faktör. Eğer Kore, Çin gibi Asya pazarlarıyla Türkiye arasında bir köprü kurulursa, e-ticaretin ülke ekonomisine katkısı daha da artacaktır. Türkiye e-ticaret konusunda hızlıca motive olan bir ülke.” ifadelerini kullandı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında