1. Ana Sayfa
 2. E-Ticaret

n11 Mağaza Açma Rehberi

n11 Mağaza Açma Rehberi

Bu yazımız Mükellef.co işbirliğiyle hazırlanmıştır.

n11, Güney Kore merkezli SK Group ve Türkiye merkezli Doğuş Grubu ortaklığıyla 2013 yılında kurulan bir e-ticaret platformudur. 150 binin üzerinde aktif mağazası ve 17 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısıyla n11 Türkiye’nin en büyük e-ticaret pazaryerlerinden biri haline gelmiştir. Böylesine büyük bir pazaryerinde satış yapmak, birçok online pazaryeri satıcısı için büyük bir fırsattır. Bundan dolayı da n11 mağaza açma sürecinin nasıl gerçekleştiği birçok kişi tarafından fazlasıyla merak ediliyor. Dilerseniz n11’de mağaza açmak ile ilgili detayları anlattıktan hemen sonra mağaza açma sürecine bir göz atalım.

n11 Mağaza Nedir?

Öncelikle n11 Mağaza Nedir? sorusunun yanıtını vererek başlayalım. n11 Mağaza, n11.com ve n11 mobil uygulaması üzerinden ürünlerinizi satmanıza imkan tanıyan bir hesap türüdür. n11’de bir mağaza sahibi olduğunuzda, satış başına belirli komisyonlar ödeyerek ürünlerinizi n11 müşterileriyle buluşturabilirsiniz. Böylelikle ürünlerinizi satabileceğiniz bir müşteri kitlesi bulmakla uğraşmamış olursunuz.

Elbette ki diğer birçok pazaryeri mağaza sisteminde olduğu gibi, n11 mağazalarında da bir puanlama sistemi mevcuttur. Müşterileriniz mağazanızdan satın aldıkları ürünleri paketleme, mağaza iletişimi ve ürün tutarlılığı açısından puanlayabilir. Müşteriler tarafından verilen bu geri bildirimler neticesinde mağaza puanınız oluşturulur. Mağaza puanınız ne kadar yüksekse, müşterilerin mağazanıza duyacağı güven de o kadar yüksek olacak ve bu da satışlarınızı etkileyecektir.

n11 Mağaza Açma İşleminin Avantajları

 • Birçok pazaryerinden farklı olarak n11’de ödeme güvencesi sağlanmaktadır. Eğer n11 üzerinde satış yapan bir satıcıysanız ödemelerinizin en geç 7 gün içerisinde banka hesabınıza yatacağı n11 tarafından garanti edilmektedir.
 • Ankara, Antalya, Adana, İzmir, İstoç ve Eminönü bölge ofislerinde ücretsiz ürün fotoğrafı çekimlerinden faydalanabilirsiniz. Bu bölgelerden herhangi birinde ikamet ediyorsanız profesyonel ürün fotoğraflarını nasıl çekeceğinizi dert etmenize gerek yok.
 • n11 pazaryeri bünyesinde ücretsiz olarak 1000 adet ürün listeleyebilirsiniz. n11 muadili olan Etsy gibi platformlara kıyasla her yüklenen ürün için ekstra listeleme ücreti ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Bu da birçok satıcı için fazlasıyla büyük bir avantaj.
 • Çeşitli kargo firmalarıyla yapılan özel anlaşmalar sayesinde ürünlerinizi oldukça uygun fiyatlardan müşterilerinize gönderebilirsiniz.
 • n11 mağaza yönetim paneli mobil uygulamasını iOS veya Android işletim sistemine sahip bir cihazınıza indirebilir ve tüm satış sürecini cep telefonunuz üzerinden yönetebilirsiniz.
 • E-İhracat olanakları sayesinde n11 güvencesiyle yurt dışı pazarına açılabilir ve ürünlerinizi diğer ülkelere de satma fırsatı yakalayabilirsiniz. Böylelikle sadece Türkiye’deki müşteriler yerine dünyanın dört bir yanından müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz.
 • Açacağınız tek bir mağaza üzerinden farklı kategorilerde satış yapabilirsiniz. Böylelikle her kategori için ayrı bir n11 mağazası açmak yerine, tüm ürünlerinizi tek bir mağaza üzerinden yönetmeniz mümkün olur.

n11 Komisyon Oranları Nelerdir?

Pazaryerlerinde satış yapmak isteyen birçok satıcının en merak ettiği konulardan biri de pazaryerlerinin komisyon oranlarıdır. Aşağıda yer verdiğimiz n11 komisyon oranları tablomuzdan kategeorilerdeki komisyon aralıklarını inceleyebilirsiniz.

Satış KategorisiKomisyon Oranı
Anne & Bebek%10 – %20
Moda%17 – %20
Kozmetik & Kişisel Bakım%10 – %15
Spor & Outdoor%12 – %15
Elektronik%5 – %15
Mücevher & Saat%5 – %20
Otomobil & Motosiklet%2 – %12
Bilet, Tatil & Eğlence%17
Ev & Yaşam%10 – %25
Kitap, Film, Müzik, Oyun%3 – %20

n11’de Mağaza Açmak İçin Gerekli Evraklar

Diğer birçok e-ticaret pazaryerinde olduğu gibi n11’de satış yapabilmek için de sağlamanız gereken birtakım evraklar mevcuttur. Bu evraklar sermaye şirketleri ve şahıs şirketleri arasında farklılık göstereceği için şirket türünüzü başlangıçta doğru belirtmeniz son derece önemli.

Sermaye Şirketleri İçin Gereken Evraklar

 • Şirketinize Ait Vergi Levhası
 • Son 6 Aya Ait Güncel Faaliyet belgesi
 • İmza Sirküleriniz
 • Kuruluş Ticaret Sicil Gazetesi
 • Çalışma Mali Şart ve Prensipleri (Komisyon Anlaşması)
 • n11 Satıcı Sözleşmesi

Şahıs Şirketleri İçin Gereken Evraklar

 • Son 6 aya ait güncel faaliyet belgesi
 • Şirketinize Ait Vergi Levhası
 • İmza Sirküleriniz
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (Ön Yüz)
 • Çalışma Mali Şart ve Prensipleri (Komisyon Anlaşması)
 • n11 Satıcı Sözleşmesi

Bu evrakların yanı sıra MERSİS numaranız, kep adresiniz ve şirket unvanınız gibi bilgiler de ayrıca sizlerden istenecektir. İstenen bilgi ve evraklardan da anlaşılabileceği üzere n11 mağaza açma aşamalarını başarılı bir şekilde tamamlayabilmek için bir şirket sahibi olmanız gerekiyor.

Eğer bir şahıs veya sermaye şirketi sahibi değilseniz Mukellef.co sitesi üzerinden şirket kurulumunuzu hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Mükellef sayesinde sadece şirket kurmakla kalmaz, aynı zamanda şirket kurulumunuz sonrasında ihtiyaç duyacağınız tüm finansal hizmetleri de edinmiş olursunuz. Mükellef ile şirketinizi kurduktan sonra n11 mağaza açma işlemi için yukarda listelediğimiz evraklara erişim sağlayabileceksiniz.

n11 Mağaza Açma Aşamaları

n11’de mağaza açmak için öncelikle “so.n11.com” adresine gidiyoruz. Burada n11 mağaza giriş ekranı ile karşılaşacağız. Karşımıza çıkan panelde Hemen Üye Ol butonuna tıklıyoruz ve böylelikle n11 mağaza açma adımlarına yönlendirilmiş oluyoruz.

Üyelik Bilgileri

Üyelik bilgileri kısmında doldurmamız gereken alanlar, üye girişi yapabilmemiz için istenen standart bilgilerdir. Burada kullanıcı adı, şifre, e-posta ve mağaza adı gibi bilgilerin yanı sıra şirket türümüz de bizden istenecektir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, mağaza adımızı daha sonradan değiştiremiyor olmamız. Dolayısıyla mağaza adını başlangıçta doğru belirlemek son derece önemli.

Bu alanları doldurduktan sonra şirket türümüzü seçmemiz gerekiyor. Şahıs şirketi ve diğer şirketler arasında istenen evraklar dışında herhangi bir farklılık söz konusu değil. Şirket türümüzü doğru bir şekilde işaretlediğimizde faaliyet kategorisi bölümünün hemen altında otomatik olarak şirket bilgilerimizi girmemiz gereken alan açılacaktır.

Faaliyet Kategorisi

Faaliyet kategorisi alanında satış yapmak istediğimiz bir adet ana kategori ve ona bağlı bir adet alt kategori girmemiz gerekiyor. Aslında baktığımız zaman burada seçeceğiniz kategorinin çok fazla bir önemi yok. Yani siz elektronik kategorisini seçtikten sonra moda kategorisinde de satış yapabilirsiniz. Dolayısıyla bu kısmı en çok satış yapmak istediğiniz ürün tipine göre bir ana kategori gibi seçebilirsiniz.

Şirket Bilgileri

Üyelik bilgileri alanının altında şirket türümüzü işaretledikten sonra bu alan otomatik olarak açılacaktır. n11 haricindeki diğer pazaryerinde de olduğu gibi şirket bilgileri kısmında öncelikle şirketimize ait genel bilgileri doldurmamız gerekiyor. Bu bilgiler şu şekilde:

 • Şahıs Adı ve Soyadı
 • Şirket Ünvanı
 • MERSİS No
 • İşletme Adı
 • Tescilli Marka
 • Ticaret Sicil Numarası
 • Kayıtlı Olunan Ticaret Odası
 • KEP Adresi
 • Vergi Dairesi
 • T.C. Kimlik Numarası

Şirketimize ait genel bilgileri sağladıktan sonra imza ve iletişim yetkilisi bilgilerini girmemiz gerekiyor. Bilgileri doldurduktan sonra eğer imza yetkilisi ile iletişim yetkilisi aynı kişiyse alttaki İmza Yetkilisi ile İletişim Yetkilisi Aynı kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

Not: Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, imza yetkilisi bilgilerinin imza sirküsü veya imza beyannamesindeki kişiye ait olmasıdır. İlerleyen süreçlerde sorun yaşamamak adına bu kısma özellikle dikkat etmeniz sizler için daha iyi olur.

Şirket bilgilerinin devamında yer alan kısımları da doldurduktan sonra cep telefonunuzu onaylamanız istenecektir. Telefonunuza gelen onay kodunu girip banka hesabı bilgilerine geçebilirsiniz.

Banka Hesabı Bilgileri

Banka hesap bilgileri kısmında doldurmanız gereken alanlar hesap sahibi ismi, banka adı ve IBAN numarasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken kısım, gireceğiniz hesap bilgilerinin şirketinize ait bir banka hesabından olması gerektiğidir. Eğer bir şahıs şirketi sahibiyseniz hesap kendi şahsınıza ait olan bir banka hesabını girebilirsiniz. Bunlar haricinde girilen banka hesap bilgileri, n11 satıcı hesabınızın onaylanmamasına sebep olur.

Son olarak en alt kısımda bulunan satıcı ilan ve işbirliği sözleşmesini okuyup “İş birliği ve İlan Sözleşmesi Koşullarını okudum ve kabul ediyorum.” kutucuğunu işaretlemeniz gerekiyor. Bu işlemin ardından aktivasyon aşamasına geçebiliriz.

Aktivasyon Adımı

Bir sonraki n11 mağaza açma aşamamız e-posta aktivasyonudur. Bu aşamada başlangıçta girmiş olduğunuz e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak üye aktivasyonunuzu gerçekleştiriyorsunuz. Bu işlem sonrasında evrak yönetimi adımına yönlendirilmiş olacaksınız.

Evrak Yönetimi

Şimdi de yazının başında belirttiğimiz n11’de mağaza açmak için gerekli evraklar kısmında yer alan belgeleri yüklememiz gerekiyor.

Öncelikle satıcı ilan ve işbirliği sözleşmesiyle komisyon anlaşması belgesini çıktı olarak almalıyız. Bu belgelerin çıktısını aldıktan sonra her bir sayfasının altını kaşelememiz ve imzalamamız gerekiyor. Kaşe ve imza işlemlerinin ardından bu belgeleri tarayıcıdan taratıp yeniden sisteme yüklüyoruz.

Bu iki belge haricindeki istenen diğer belgeleri de sisteme yükledikten sonra Evrakları Onaya Gönder butonuna tıklıyoruz. Evraklarınız n11 yetkilileri tarafından incelenip onaylandıktan sonra n11 mağaza açma işlemimiz tamamlanmış olacaktır.

n11 Mağazanız için Satışları Artıracak İpuçları

 • n11’de satış oranınızı artırmak istiyorsanız en öncelikli olarak mağaza puanınızı yüksek tutmalısınız. Mağaza puanınız, sattığınız ürünlere müşterileriniz tarafından yapılan değerlendirmelerin ortalamasıdır. n11 mağazalarına duyulan güvenin en açık göstergesidir. Mağaza puanınız ne kadar yüksekse, müşterilerin ürünlerinize duyduğu güven de o kadar yüksek olur ve satışlarınız üzerinde olumlu bir etki gösterir.
 • Profesyonel ürün fotoğrafları kullanmak, n11’de satışlarınızı artırmak için deneyebileceğiniz bir alternatiftir. Ürününüze ait ne kadar ilgi çekici ve profesyonel hazırlanmış fotoğraflar kullanırsanız müşterileriniz de o kadar satın almaya istekli olur. Dolayısıyla bu da satışlarınızı artırma noktasında sizlere yardımcı olacaktır.
 • n11’de satışlarınızı artırmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da ürün açıklamalarınız olmalıdır. Ürün açıklamalarınız ne kadar müşterilerinizi satın almaya yöneltirse, satış oranınız da o kadar yüksek olur. Bundan dolayı ürün açıklamalarınızı olabildiğince etkili ve anlaşılır yazmak son derece kritiktir.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında