1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Neden müşteri kaybedersiniz? 🤔

Neden müşteri kaybedersiniz? 🤔

Online platformlarda satış yapan işletmelerin, e-ticaret sitesi hızı sebebiyle müşterilerinin yüzde 53’ünü kaybettiği ortaya çıktı. 

“2020’de pazar %66 büyüyerek 226 milyar liraya ulaştı.”

Avantajix Kurucu Ortağı Güçlü Kayral

Dijital indirim bildiri platformu olan Avantajix.com’un yaptığı araştırmaya göre, müşterilerin yarısından fazlası henüz site açılırken işletmeye puan veriyor. Ayrıca; tüketicilerin açılma hızı 1-3 saniye arasında olan siteleri terk etme oranı sıfıra yakınken, 4-7 saniye olan sitelerin müşteri kaybettikleri de kaydedildi. İncelemeye göre; 8 saniye ve üzeri olan site açılmalarında ise, müşteriyi web sitesinde tutabilme ihtimali yüzde 10’a kadar düşüyor. 

İnternet kullanımı artarsa alışveriş de artar 🌐

Bin kişi ile düzenlenen anket sonucunda ortaya çıkan verilere göre, Türkiye’de 16-64 yaş arası yetişkin bireylerin yüzde 80 oranında interneti kullanıyor. Ayrıca dünya ortamalasında yüzde 60 olan bu rakam, gelişmiş ülkelerin çok daha gerisinde kalıyor. İnternet kullanımı ile e-ticaret alışverişlerinin de doğru orantıda olduğunu belirten Avantajix ekibi, alışveriş sitelerinin internet bağlantı hızı nedeniyle sorunlu olduğunu dile getirdi.

Müşteri beklentileri yükseldi 🤷‍♀️

Yapılan anket ile ilgili açıklamalarda bulunan Avantajix Kurucu Ortağı Güçlü Kayral, e-ticaret sitelerinin açılma hızı konusunda müşteri beklentilerinin çok arttığını söyledi. Türkiye’nin internet bağlantı hızında globalin gerisinde kaldığını aktaran Kayral, “Site hızı düşüklüğü alışveriş sitelerinden olduğu kadar, müşterilerin internete bağlanma hızından da kaynaklanabiliyor.” dedi. 

“Yıllık sipariş adedi 3 milyara yaklaştı.” 🛍️

E-ticaret sektörünün koşullar göz önüne olunduğunda başarılı ilerlediğinin altını çizen Güçlü Kayral, ““E-Ticaret pazarı, Türkiye’nin büyüme hızının çok üzerinde gelişiyor. 2020’de pazar yüzde 66 büyüyerek 226 milyar TL’ye yükseldi. E-ticaret ekosistemine dahil olan site sayısı 68 binden 256 bine yükseldi. Yıllık sipariş adedi 3 milyara yaklaştı. Bunlar çok önemli rakamlar. Devletin de alt yapıyı güçlendirerek, e-ticaret sektörünün gelişmesine katkı sağlaması gerekir.” diye konuştu. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında