1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret

Şirket Kurmak İsteyen 18-29 Yaş Arası Gençler Dikkat!

Şirket Kurmak İsteyen 18-29 Yaş Arası Gençler Dikkat!

Son zamanlarda kendi işini kurup hayallerini gerçekleştirmek isteyen girişimcilerin sayısı giderek artmakta. Özellikle gençler, iş bulmakta zorlanıyor ve iş bulsalar bile çok dip ücretlere çalıştırılıyorlar. Haliyle, kendi şirketlerini kurarak daha fazla gelir elde etmek istiyorlar.

Eğer siz de kendi işinizi açmak ve hayallerinizi gerçekleştirmek istiyor fakat vergilerden ötürü endişeleriniz varsa, size güzel bir haberimiz var: 29 yaş altı girişimciler, üç vergilendirme dönemi boyunca toplamda 75.000 TL’ye kadar olan kazançlarında vergiden muaf oluyor. Aynı zamanda bu girişimcilerin, 1 yıl boyunca Bağ-Kur primleri de hazine tarafından karşılanıyor.

“Şahıs şirketi ortaklıklarında ve adil ortaklıklarda, sadece bir ortak bundan faydalanabiliyor. Diğer ortaklar bu Bağ-Kur primlerini ödemek zorunda.”

Böylelikle genç girişimcilerin kendi şirketlerini kurdukları ilk yılda yükleri oldukça hafiflemiş oluyor.

“Yani, şirketinizi kurduğunuz ilk yıl, Bağ-Kur primlerini ödemek zorunda kalmayacaksınız. Bu da, işlerinizi yoluna sokmanız için gayet uzun bir süre.”

Genç girişimci desteğinden faydalanırken, işe başlama tarihinizi de göz önünde bulundurun. Çünkü başvuru sırasında şirketinizin kuruluş tarihi, işe başlama tarihiniz olarak kabul edilir.

Muafiyetten faydalanmak için gereken şartlar neler?

1 Şirketinizi kurduktan sonra, 10 gün içerisinde vergi dairenize teşvikten yararlanmak istediğinizi bildirmelisiniz.

“Çoğu kişi bu ilk 10 gün konusunu atlıyor. Hatta bazen muhasebecilerin bile aklından çıkabiliyor ve hatırlatmayı unutuyorlar. İlk 10 gün içerisinde bu fırsattan faydalanmak için tüm işlemleri tamamlamış olmanız gerek.”

2 Şahıs şirketi açmalı veya adi ortaklık yapmanız gerekiyor.

“Halihazırda bir şirket sahibiyseniz, ben şirketimi kapatıp sonra tekrar açarım diye düşünmeyin. Çünkü öyle bir durumda bu fırsattan faydalanamıyorsunuz. Ayrıca bu fırsattan faydalanmak için, ilk defa şahıs şirketi kuruyor olmalısınız.”

3 18-29 yaş aralığında olmanız gerekiyor.

“Yani 30 yaşına girdiğiniz ilk günden itibaren kurduğunuz hiçbir şirket ile bu fırsattan faydalanamayacaksınız. Kısaca, 29 yaşını doldurmamış olmalısınız.”

4 Anonim veya limited şirket gibi tüzel kişilik olarak değil, bizzat kendiniz gerçek kişi olarak vergi mükellefi olmalısınız.

“Yani şirketinizi şahıs şirketi olarak açmanız gerek. Eğer anonim veya limited şirket açmayı düşünüyorsanız, bu vergi muafiyetinden faydalanamayacaksınız.”

5 Tam mükellefiyet kapsamında olmanız gerekiyor.

“Tam mükellefiyet kapsamında olup olmadığımı nasıl anlarım?
Türkiye’de yaşıyor ve Türkiye sınırları içinde faaliyet gerçekleştiriyorsanız, tam mükellefiyet kapsamına girmiş oluyorsunuz.”

6 Faaliyetin adi ortaklık veya şahıs şirketi bünyesi yapılması halinde, tüm ortakların işe başlama tarihi aynı olmalı ve tüm muafiyet şartlarını karşılaması gerek.

“Örneğin;
İki arkadaş bir şirket kurup bu indirimden faydalanmak istediğiniz zaman, ikinizin de bu genç girişimci vergi muafiyet şartlarının tamamını karşılaması gerekiyor.”

7 Bir şirketi devralma durumunda bu muafiyetten yararlanabilmek için; devraldığınız kişi, eşiniz veya 3. dereceden yakınınız olmaması gerekiyor.

“Sadece şirket sahibi eşiniz veya 3. dereceden yakınınız vefat ederse, şirketi devralmanız durumunda bu muafiyetten yararlanabiliyorsunuz.”

“Muafiyet var, ben hiç vergi ödemem diye düşünmeyin. Fatura kestiğiniz sürece boyunca KDV ödersiniz. Ayrıca her ay geçici gelir vergisi, stopaj veya damga vergisi gibi kalemler de giderleriniz arasında olur.”

Muafiyete nasıl başvurabilirsiniz?

Eğer yukarıdaki şartların tamamını karşılıyorsanız, bu muafiyete başvurabilirsiniz. Muafiyete başvurmak için, İnteraktif Vergi Dairesi İVD üzerinden veya bağlı olduğunuz vergi dairenize giderek bir dilekçe yazmanız gerek.

” Bu işlemi, şirketinizi açtıktan sonra ilk 10 gün içerisinde yapmanız gerek. Aksi taktirde bu muafiyetten faydalanamayabilirsiniz.”

Ardından, bağlı olduğunuz sosyal güvenlik il/merkez müdürlüklerine SGK giderek bir dilekçe daha vermeniz gerek. Kısaca, SGK’ya vermeniz gereken belgeler:

  • Genç girişimci onay yazısı
  • SGK dilekçesi
  • Vergi levhası

Eğer bu konuda yardım almak istiyorsanız, online şirket kurma ve ön muhasebe platformu Mükellef ile kolaylıkla şirketinizi kurabilir ve vergi muafiyetlerinizi rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Ayrıca, bu vergi muafiyeti ile ilgili E-Ticaret Türkiye YouTube kanalımızda sizler için bu konuyu detaylıca anlattığımız bir video paylaştık. Hemen aşağıdan bu videoyu izleyebilirsiniz. 👇🏻

Konuyla ilgili sıkça sorulan sorular

1 ay içerisinde şahıs firması kurup, bu muafiyete başvurduğunuz taktirde eğer kabul edilirseniz, muafiyetten 3 yıl boyunca faydalanabilirsiniz.

29 yaş altı vergi muafiyetinden yararlanmak için sigortasız olmanıza gerek yok. Bir şahıs firması kurduğunuzda, bu muafiyetten faydalanabilirsiniz. Tabii diğer koşulları da yerine getirmeniz gerekiyor.

29 yaş altı vergi muafiyeti 3 yıl ile sınırlı. 3 yılda 75.000 TL’ye kadar vergi ödemiyorsunuz.

Başka bir iş yerinde çalışırken de şahıs şirketi kurabilirsiniz. Hatta sigortalı olarak bir yerde çalışıyorsanız, bağkur priminden de muaf olursunuz.

Hayır, bir kamu çalışanı olarak şahıs firması kuramadığınız için bu muafiyetten yararlanamazsınız.

Hayır. Muafiyet şartlarının tamamını sağlıyorsanız, herhangi bir sektör kısıtlaması olmadan bu muafiyetten yararlanabilirsiniz.

Hayır. Tüm ortakların muafiyet şartlarını karşılaması gerek.

Hayır, yararlanamazsınız.

Hayır. Adi ortaklıklar ve şahıs şirket ortaklıklarında sadece bir ortak bu ödemeden faydalanabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında