1. Ana Sayfa
  2. Altyapılar

Site Hızı Ölçme Kılavuzu (Güncel Rehber)

Site Hızı Ölçme Kılavuzu (Güncel Rehber)

Birçok yeni web site sahibi, site hızı ölçme işleminin nasıl yapılacağını merak ediyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise site hızının SEO sürecinde ciddi anlamda etki göstermesi. Bu yazımızda sizlere web sitenizin sayfa açılma hızını nasıl ölçebileceğinizden bahsedeceğiz.

Site Hızı Ölçme Adımları

Site hızı ölçmek

Web sitelerinde sayfa yüklenme hızını ölçmekte en sık kullanılan iki araç vardır. Bunlardan birincisi doğrudan Google tarafından sağlanan PageSpeed Insights, diğeri ise GTmetrix olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle GTmetrix ile site hızı ölçme işlemini nasıl yapabileceğinizden söz edelim.

GTmetrix ile Site Hızı Ölçmek

GTmetrix, web sektöründe site hızını ölçmekte kullanılan en gelişmiş ve en çok tercih edilen araçlardan biridir. Hâlihazırda yayında bulunan bir web siteniz varsa ve hız performansını merak ediyorsanız öncelikle yapmanız gereken şey, GTmetrix.com sitesine gitmek olacaktır. Açılan ana sayfada bizi bir arama çubuğu karşılayacak. Bu kısma hız performansını ölçmek istediğiniz sayfanın URL adresini girmeniz gerekiyor. Eğer ana sayfa açılış hızınızı merak ediyorsanız bu alana doğrudan ana sayfa URL’nizi girebilirsiniz.

URL adresimizi arama çubuğuna girdikten sonra “Test Your Site” butonuna tıklıyoruz ve GTmetrix, sitemizi analiz etmeye başlıyor. Yaklaşık bir iki dakika süren kapsamlı analiz neticesinde birtakım veriler bizlere sunulmuş olacak. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli iki kısım, Performance ve Structure alanlarındaki yüzde değerleri olmalı.

Performance

Performance kısmında gösterilen değer, sitenizin Google Lighthouse üzerinden alınan verileri ve GTmetrix tarafından ölçülen sayfa performans verilerini içermektedir. Genel olarak Performance alanında okuduğunuz değer, web sitenizin ziyaretçiler tarafından ne kadar iyi deneyimlendiğinin bir ölçüsüdür diyebiliriz. Burada %80 ve üzeri değerlere sahip olmak, site hızınız açısından son derece önemlidir.

Eğer performans puanınızı düşük buluyorsanız “Performance” sekmesine tıklayarak GTmetrix tarafından önerilen performans iyileştirme ipuçlarını görüntüleyebilirsiniz. Buradaki öneriler, performans skorunuzu yükseltme noktasında sizlere fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Structure

Structure kısmında okunan değer ise GTmetrix yazılımının Google Lighthouse verilerini işleyerek oluşturduğu yüzdelik puandır. Sayfanızın kod yapısı ve optimize çalışmaları Structure değerine doğrudan etki etmektedir. Tıpkı “Performance” kısmında olduğu gibi burada da %80 üzerinde bir puan almak, site hızınız için oldukça iyi bir değer olacaktır.

Structure değeriniz istediğiniz noktada değilse GTmetrix tarafından sunulan iyileştirme önerilerini takip ederek buradaki skorunuzu yükseltebilirsiniz.

Performance ve Structure alanlarındaki değerlere bağlı olarak GTmetrix web sitenize bir harf notu verecektir. Eğer harf notunuz A seviyesindeyse siteniz oldukça hızlı şekilde çalışıyor demektir. Site hızının B harfinin altında puanlandıysa birtakım hız optimizasyonlarıyla site hızınızı artırabilirsiniz.

PageSpeed Insights ile Site Hızı Ölçme

Site hızı ölçmek e-ticaretteki önemli noktalardan

PageSpeed Insights, site hızı ölçme işlemi için kullanılan araçlardan bir diğeri. Doğrudan Google tarafından sağlanan bir hizmet olmasından dolayı güvenilirliği ve popülerliği ile bir adım öne çıkıyor. Tıpkı GTmetrix gibi PageSpeed Insights sayesinde de web site hızınızı ölçtükten sonra hız değerlerinizi kötü etkileyen sorunları görüntüleyebilir ve bunları düzeltmek için çalışmalar yapabilirsiniz.

PageSpeed Insights ile site hızı ölçmek için öncelikle www.pagespeed.web.dev adresine gidiyoruz. Ardından açılan penceredeki arama çubuğuna site adresimizi yazıyoruz ve Analiz Et butonuna tıklıyoruz. Saniyeler içerisinde web sitemiz analiz ediliyor ve bize detaylı bir rapor sunuluyor.

Sunulan raporda web sitemizin hızı 100 üzerinden değerlendiriliyor ve bir puanlama yapılıyor. Eğer buradaki performans puanınız 90 – 100 aralığındaysa siteniz oldukça hızlı çalışıyor demektir. Performans puanınızı düşük buluyorsanız “Teşhis” sekmesi altında web sitenizde tespit edilen sorunları düzeltmeye çalışabilirsiniz. Burada görüntülenen sorunları düzelttikçe performans puanınız da buna bağlı olarak yükselecektir.

Site hızı ölçerek gelirinizi arttırabilirsiniz.

Site hızı, SEO açısından son derece önemli etkenlerden biridir. Dolayısıyla ne kadar yüksek sayfa açılma hızına sahip olursanız Google arama sonuçlarında o kadar yükseleceğinizi unutmayın. Eğer siteniz bir e-ticaret sitesi ise site hızı direkt sizin kazancınızı etkilemektedir. Yapılan bir araştırmaya göre site hızı 1 saniyenin altında olan sitelerde dönüşüm oranı ortalama %8-10 civarındayken; site hızı 5 saniyeye çıktığında ise dönüşüm oranları %2‘lere kadar düşmektedir. Bu sebeple e-ticaret siteleri için de site hızı ölçmek çok önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında