1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Trendyol Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Trendyol Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Rekabet Kurumu, satıcılar arasında ayrımcılık yapıldığı ve Trendyol ürünlerinin algoritmada avantajlı konuma getirildiği gerekçesiyle Trendyol hakkında soruşturma başlattı.

Bir süredir “hâkim durumu kötüye kullandığı” iddiasıyla gündemde olan Trendyol hakkında, ön araştırma açılmasına karar verilmişti. Rekabet Kurumu, gerçekleştirdiği incelemeler sonucunda, Trendyol’a soruşturma açılması fikrinde karar kıldı. Rekabet Kurumu, soruşturma ile ilgili duyuruyu ise internet sitesinde yayınladı. 

Ön araştırma sonuç verdi 🕵️

Kurum; çevrim içi pazar yeri olan Trendyol hakkında yapılan ön araştırma sonucunda edinilen bulguların ciddi ve yeterli olduğu ifadelerine yer verdi. Bu kapsamda; Trendyol ve aynı ekonomik bütünlük içinde yer alan diğer teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasına karar verildiği aktarıldı.

Ayrıca araştırmada, Trendyol’un kendi ürünlerinin pazarlama stratejilerini oluştururken de internet sitesindeki verileri kullandığı tespit edildi.

Platform içerisinde üçüncü taraf satıcıların faaliyetlerine aracılık yapmasının yanı sıra TrendyolMilla, TrendyolMan, TrendyolKids gibi kendi markalarına da yer veren Trendyol, kendi ürünleriyle ilgili de değerlendirildi. Satıcılar arasında ayrımcılık yaptığı ifade edilen Trendyol’un, bünyesindeki ürünlere haksız avantaj sağlayacak şekilde algoritmalara müdahale ettiği belirlendi. 

🤩 Ayrıca, Trendyol’un kuruluş hikayesini anlattığımız videoyu izlemek için:

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında