1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Yemeksepeti, 9 milyon sipariş aldı

Yemeksepeti, 9 milyon sipariş aldı

Online yemek ve market alışveriş platformu Yemeksepeti, bünyesinde bulunan restoranların son 1.5 yıl içerisindeki performanslarını inceledi. Toplamda 9 milyon tekil kullanıcıdan sipariş alındığını gösteren araştırmaya göre, 45 bin restoranın da dijital ortama geçiş yaptığı kaydedildi.

“Restoranlarda 360 bin kişiye istihdam sağladık.”

Yemeksepeti CSO Sertaç Şener

Pandemi koşulları gereği, restoranlara kısıtlama getirilmesi ile işletme sahipleri de yeni yollar aramaya başladı. Bu kapsamda “gel-al” ve “online sipariş”i tercih eden restoranlar, fiziksel dükkanından online alışveriş platformlarına geçiş yaptı. 

Her restorana günde 15 sipariş 🔺

Yaklaşık 20 yıldır hizmet veren Yemeksepeti’nin bünyesindeki restoranlara verilen desteği incelediği araştırma sonucunda, platforma katılan her bir restoranın günde 15 sipariş aldığı ortaya çıktı. Aynı zamanda yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre; işsizlik oranının arttığı pandemi döneminde, dijitalleşen restoranlarda 360 bin kişiye istihdam sağlandığının da altı çizildi. 

Türk mutfağı revaçta 🍽️

Yapılan incelemede; çoğunlukla Anadolu kesimlerinde bulunan restoranların dijitalleştiği görülürken, müşteriler tarafından en çok sipariş edilen yemeklerin ise lahmacun, döner ve kebap türleri olduğu ön plana çıktı. Dijitalleşmesine destek verilen restoranların yüzde 85’inin ise tekil restoranlardan oluştuğu vurgulandı. 

Yemeksepeti, 6 bine yakın işe alım yaptı 👔

Hızlı bir reaksiyon ile restoranların dijital dünyaya katılmasını sağladıklarını belirten Yemeksepeti CSO’su Sertaç Şener, “Yemeksepeti’nin sahip olduğu veri ve teknolojik gücü sayesinde restoranlar; kendi işlerini büyütme, yeni şubeler açma ve doğru yerde doğru reklam verme konusunda da faydalar elde ettiler. Dijitalleşmelerine katkı sağladığımız 45 bine yakın restoranın bu ortamda evine ekmek götürmeye devam edebilmelerine destek olduğumuzu söyleyebiliriz.” Ayrıca Şener, Yemeksepeti’ndeki destek ağını genişletmek için de 6 bine yakın yeni işe alım yapıldığını belirtti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında