1. Ana Sayfa
  2. Haberler

YouTube, 10.000$ fon verecek!

YouTube,  10.000$ fon verecek!

YouTube, bünyesindeki orijinal içerik üreticilerine, TikTok’a karşı geliştirdiği YouTube Shorts için düzenlenen 100 milyon dolarlık YouTube Shorts Fonu’nu duyurmuştu. Fon kapsamında, YouTube’un yeni kısa biçimli video platformu Shorts’ta, 2021-2022 boyunca en ilgi çekici ve en çok izlenen videoları için içerik oluşturucular ödüllendirilecek. YouTube, fonun resmi olarak başlatıldığını ve içerik oluşturucuların Ağustos ayında ilk ödemelerini almaya başlayacağını duyurdu.

Fondan herkes faydalanabilecek 🧑‍🤝‍🧑

YouTube, her ay binlerce uygun içerik oluşturucuyu fondan ödeme talep etmeye davet edecek. Bu ödemeler, Shorts videolarının görüntülenmesine ve etkileşime bağlı olarak 100 ile 10.000$ arasında değişebilecek. Fondan faydalanmak için, YouTube İş Ortağı Programı’na dahil olma zorunluluğunun kaldırılması da, önemli avantajlardan bir tanesi.

Şartlara YouTube karar verecek 🎥

Ancak YouTube, Shorts videolarının izlenmesi gereken sayı veya dakika eşikleriyle ilgili bir bilgilendirme yapmadı ve aydan aya değişiklik olabileceğini belirtti. Buna karşın, videolar sadece yüklendiği ay değil; görüntülendikleri her ay fon kapsamına girecek. Ayrıca yetkililer, belli bir video tipi üzerinde değil daha çok izlenme sayıları üzerinde durduklarını da iletti.

Orijinal içerikler fon alabilecek 👁️

YouTube, fon ve üretilecek videolar ile ilgili en çok orjinalliğinin üzerinde durdu. Sahte ve çalıntı videoları kesinlikle fona dahil etmeyeceğini belirten ekip, TikTok ve Instagram arasında yaşanan problemlerle karşılaşmaktan kaçınıyor. Instagram’da içerik oluşturucular, Reels’te TikTok videolarını paylaştı. Sorunla mücadele etmek için Instagram, algoritmasını dahi düzenlemek zorunda kaldı. YouTube bu sorunu engellemek için, filigranı çıkarılmış ve üzerinde düzeltme yapılmış videoları inceleyecek ayrı bir ekip kuracağını da belirtti.

Şartlar neler? 📜

  • İçerik oluşturucuların yaş sınırı ABD’de 13 ve üzeri, diğer ülkelerde ise 18 yaşının üzeri olmalı.
  • 13 ve 18 yaş arasındakilerin faaliyetleri, veli gözetiminde olmalı.
  • AdSense hesabı oluşturulmalı, içerik üreticilerinin kanalına bağlanmalı ve ödemelerin yönlendirileceği hesap olduğu için şartlar kabul edilmeli.
  • Son 180 gün içinde en az 1, şartlara uygun Shorts yüklenmiş olmalı.
  • YouTube Topluluk Kuralları, Telif Hakkı Kuralları, Para Kazanma Politikaları’na uyulmalı.

Bonus nasıl talep edilecek? 🧐

YouTube, bir bonus almaya hak kazanıp kazanmadıklarını bildirmek için önümüzdeki haftadan itibaren içerik oluşturuculara ulaşmaya başlayacağını söyledi. Şirket, YouTube uygulamasında bonus miktarını ve nasıl talep edileceğine ilişkin ayrıntıları içeren bir bildirim gönderecek. İçerik oluşturucuların daha sonra, süresi dolmadan bonus ödemesini talep etmek için ayın 25’ine kadar süreleri olacak.

YouTube ile para kazanmanın 10 yolu 💸

Başlangıçta fon, ABD, Brezilya, Hindistan, Endonezya, Japonya, Meksika, Nijerya, Rusya, Güney Afrika ve Birleşik Krallık’taki yaratıcıları destekleyecek. Zamanla, daha fazla pazara yayılacak. YouTube; reklamlar, YouTube Premium abonelik gelir paylaşımları, kanal üyelikleri, Super Chat, Super Thanks, Super Stickers, YouTube BrandConnect gibi içerik oluşturucuların YouTube üzerinden para kazanabilecekleri 10 farklı yola sahip olduğunu da ayrıca belirtti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında