1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Yurtiçi Kargo’dan Büyük Yatırım

Yurtiçi Kargo’dan Büyük Yatırım

Covid-19 ve pandemi dönemi ile birlikte birlikte yatırımlarını hızlandıran Yurtiçi Kargo, saatte 30 bin kargonun geçtiği otomasyon sisteminin kurulumunu tamamladı.

Sektörün büyümesi ile doğru orantılı olarak çalışmalarını hızlandıran Yurtiçi Kargo, açılışı yakın zamanda yapacak. Türkiye geçiş noktası olduğu için çok güçlü bir lojistik ve kargo altyapısının zorunluluk olduğunu vurgulayan Yurtiçi Kargo Genel Müdürü Fatih Önyol, tedarik zincirinde Uzak Doğu ve Orta Doğu’dan Türkiye’ye geçiş olduğunu söyledi.

Kargo sektörü büyüyor 📦

Kargo sektörünün artan talebi karşılamak amacıyla ciddi yatırımlar gerçekleştirdiğini aktaran Önyol, “Türk kargo sektörü, e-ticaretin ve diğer ticaretin büyümesinin tamamen önünü açıyor. Sektör, ciddi yatırımlar yaptı. Şu an büyüme açısından oradaki ihtiyacın önüne geçtik. Baktığımızda oradaki büyümeyi rahatlıkla karşılar durumdayız.” ifadelerini kullandı.

‘5 yıl sonra bir yere gelirim’ denilen yere 1 yılda gelindi.

Yurtiçi Kargo Genel Müdürü Fatih Önyol

“E-ticaretin önü açıldı” 🛍️

Salgın sürecinin başından itibaren Türkiye’deki kargocuların yoğun bir mücadele içinde olduğunu söyleyen Önyol, “Tüm ihtiyaçlar e-ticaret ile giderildiği için ciddi bir potansiyel artışı oldu. Bu artışı karşılamak için de kargo sektörü ciddi yatırımlar yaptı. Özellikle dijitalleşmede ‘5 yıl sonra bir yere gelirim’ denilen yere bir yılda gelindi ve e-ticaretin önü açıldı. Biz de Yurtiçi Kargo olarak, kapasitemizi yüzde 50 artırdık.” şeklinde konuştu.

25 bin kişiye istihdam 👔

Son 2 yılda kargo sektörünün ciddi şekilde büyüdüğüne işaret eden Önyol, “E-ticaret firmaları da kendi kargo firmalarını kurdular. Sektör büyüdü, yani 2 yıl önceye baktığımız zaman sektör 2 ise şu an 4 kapasiteye çıktı diyebiliriz. Hem insanlara güzel hizmetler verebildik hem de çok ciddi istihdam sağladık. Yurtiçi Kargo, 2 yıl önce 15 bin kişiyse şimdi 18 bin kişi oldu. İstihdam sağladığımız insan sayısı 25 binlere ulaştı.” dedi. 

İlk kriter, müşteri konforu 👞

Lojistik sektörünün yeni uygulamaları hayata geçirerek müşterilerine sunduğu konfor alanını genişletmeyi hedeflediğini belirten Önyol, “Biz de bu kapsamda teslimat noktaları kurduk. İnsanların konforunu artırmak için ‘Kontrol Sende’ uygulamasını hayata geçirdik. Bunun yanı sıra aynı gün teslim gibi hizmeti İstanbul’da devreye aldık. Ankara ve İzmir’de de devreye alacağız. Bu projelerin tamamında dijitalleşme var. İnsanların hayatına dokunma var. Artık insanlara daha fazla konfor alanı yaratmamız gerektiğini düşündüğümüz için bu projeleri hayata geçirdik.” diye iletti.

“Yurt dışı gönderilerini 4’e katladık” 📈

Türkiye’nin konumu gereği oldukça stratejik bir bölgede yer aldığını dile getiren Önyol, “Türkiye, Avrupa ve Orta Doğu açısından geçiş noktası ve ticaretin merkezi. Dolayısıyla burada ticaretin büyümesi dediğimizde aslında kargo gönderilerinin artmasıyla aynı şeyi kastediyoruz. Bu daha da büyüyecek. Avrupa’ya çok ciddi şekilde ihracatımız var. Oradan ithalatımız da var. Orta Doğu ile bağlantı yine Türkiye. Burada da biz yurt dışı gönderilerini 4’e katladık.” şeklinde konuştu. 

Firmalara yurt dışı desteği 🛫

Türkiye’deki önemli firmaların gerçekleştirdikleri ihracatta ciddi artış olduğunu kaydeden Fatih Önyol, “Ticaret daha da büyüyor. Buradaki büyüme 3-5 yıl içerisinde 2’ye, 3’e katlanarak gidecek gibi görünüyor. Çok ciddi bir büyümenin olacağını öngörüyoruz. Ona yönelik de yatırımlar yapıyoruz. Firmalarla entegrasyonlar yapıyoruz. Önemli firmalara yurt dışı konusunda destek sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında