evde yapılıp satılacak şeyler

Evde Yapılıp Satılabilecek Ürünler (6 Öneri)

Bu içerik Mükellef.co iş birliği ile hazırlanmıştır.

Günümüzde binlerce insan, el yapımı ürünler üretip satarak ciddi gelirler elde ediyor. Özellikle e-ticarete başlarken belli bir miktarda başlangıç sermayeniz yoksa evinizde el yapımı ürünler yapıp satarak kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz. Bu içeriğimizde sizlere evde yapılıp satılabilecek ürünler hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Dilerseniz vakit kaybetmeden başlayalım.

1) Mum

el yapımı mum, evde mum yapıp satmak

İstatistiksel olarak yapılan araştırmalara göre, ev yapımı mumların ticaretteki hacminin 2026 yılına kadar 5 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Doğum günü mumları, sevgililer günü mumları, dekoratif mumlar, kokulu mumlar ve aromatik mumlar gibi birçok farklı çeşitteki ürün yelpazesini düşündüğümüzde; bu rakamın mum endüstrisi için oldukça gerçekçi olduğunu söyleyebiliriz.

Mum üretimi konusunda internet üzerinde sayısız tarif bulabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey, üretmek ve satışını yapmak istediğiniz mum türüne göre bir tarif belirleyip mumlarınızı üretmek olacaktır. Ardından ürettiğiniz bu mumları internet üzerinden ister Etsy gibi pazaryerlerinde isterseniz de kendi e-ticaret siteniz üzerinden satabilirsiniz.

Tabii mum kategorisindeki ürünler genellikle dekoratif amaçlı kullanıldığı için, satışı yapılırken ürün fotoğraflarına dikkat etmek de son derece önemli. Ürün fotoğraflarını profesyonel şekilde çekebilmek için çeşitli sunum tekniklerinden de faydalanıyor olmanız gerekir. Bu noktada eğer hala izlemediyseniz E-Ticarette Ürün Çekimi Nasıl Yapılır? adlı videomuzu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=9k7kuxlkBpI

2) El Örgüsü

el örgüsü satışı, evde yapılıp satılacak ürünler

Eğer örgü örmek gibi bir hobiniz varsa son dönemlerde oldukça revaçta olan el örgüleri ile envai çeşitte ürünler üretip internet üzerinden satabilirsiniz. Atkı ve bere gibi ürünlerden yastık kılıfına, örgü kazaklardan banyo liflerine kadar farklı çeşit ve özellikte el örgüsü ürünler üretebilirsiniz.

Evde el örgüleri yapıp satmak istiyorsanız her ürün çeşidini üretmek ve satışını yapmak çok iyi bir fikir olmayabilir. Bunun yerine niş olarak tanımladığımız, yalnızca belli bir ürün grubuna yönelirseniz çok daha fazla satış yapma imkanı bulabilirsiniz.

Örneğin örgü oyuncaklara yönelmek ve sadece bu kategoride ürünler üretip satmak, her çeşitten örgü ürünler satmaya kıyasla çok daha mantıklı olacaktır.

3) Takı

evde takı üretimi, el yapımı takı satışı

Takı endüstrisinin küresel çapta 300 milyar doların üzerinde bir pazar hacmine sahip olduğunu hesaba katarsak, evden yapılıp satılabilecek en kârlı ürünlerden birinin takı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kendi tarzınızı yansıtabileceğiniz boncuklar satın alarak evinizde birbirinden güzel kolyeler, küpeler ve yüzükler üretebilirsiniz. Ürettiğiniz bu takıları satmak içinse ideal olarak üç farklı platform tercih edilebilir:

  • Kendi e-ticaret siteniz üzerinden
  • Online pazaryerleri üzerinden (Etsy, Trendyol, Hepsiburada vb.)
  • Instagram gibi sosyal medya platformları üzerinden

Ürettiğiniz takıları özellikle Instagram’da satmak istiyorsanız influencer marketing tekniklerinden faydalanmanız mümkün. İletişime geçip anlaştığınız influencerlara, yaptığınız takılardan hediye numuneler göndererek ürününüzü paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Bu sayede ürünleriniz çok fazla kişi tarafından görülecek ve satış potansiyeli artacaktır.

4) Kurabiye ve Pasta

internetten kurabiye satmak, internetten pasta satmak

Eğer hamur işiyle ilgilenmeyi seviyorsanız, evde yapılıp satılabilecek bir diğer ürün grubu ise kurabiye ve pastalardır. Yaptığınız hamur işlerini bir Instagram sayfası üzerinden veya kendi e-ticaret siteniz üzerinden satabilirsiniz. Gıda grubunda olduğu için her ne kadar diğer ürünlere kıyasla satılması daha zor gibi görünse de aslında o kadar da zor değildir.

Hatta ilerleyen zamanlarda özel günler için pasta, börek ve kurabiye siparişleri bile alabilirsiniz. Bu sayede her seferinde parça parça siparişler hazırlayıp satmak yerine, toplu halde sipariş alıp satış yapabilmeniz de mümkün olur.

İlgili İçerik: Ev Hanımlarına E-Ticarette Vergi Muafiyeti

5) Sabun

evde sabun üretimi, internetten sabun satışı

Evde üretip satabileceğiniz ürünlerden biri de doğal sabunlardır. Günümüzde müşterilerin fabrika çıkışlı ürünlerden uzaklaşmaya başlaması ve doğal ürünlere yönelmesiyle birlikte doğal sabun üretimi ve satışı oldukça popüler bir iş kolu haline geldi. Daha önce evde sabun yapımıyla alakalı herhangi bir tecrübeniz olmasa bile internetteki kendin yap videoları üzerinden nasıl yapılacağını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Evde üreteceğiniz çeşitli karışımlardaki sabunları profesyonel bir şekilde fotoğraflayıp internet üzerinden satışa sunmak, e-ticarete başlamak için çok iyi bir başlangıç olabilir. Sabun üretiminin tüm bu kolaylık ve avantajları göz önünde bulundurulduğunda, yapılması oldukça mantıklı işlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

6) Hediyelik Eşyalar

evde yapılıp satılabilecek ürünler, hediyelik eşya satmak

Doğum günleri ve özel günlerin sayısı düşünüldüğünde aslında birçoğumuz hediyelik eşyalara dönem dönem ihtiyaç duyuyoruz. Bu yönden hediyelik eşya sektörünün ciddi bir pazar hacmi olduğu gün gibi ortada. Hal böyleyken evde hediyelik eşyalar, süs eşyaları ve dekoratif ürünler üreterek satış yapmak da bir o kadar mantıklı duruyor. Sizler de bu tarz ürünleri evinizde üreterek bu büyük pazardan payınızı almaya başlayabilirsiniz.

Ürettiğiniz hediyelik eşyaları satabileceğiniz mecralara gelirsek aslında bir kısıtlama bulunmuyor. Yani kendi e-ticaret sitenizde, online pazaryerlerinde veya sosyal medya platformları üzerinde satış yapmak açısından oldukça elverişli bir ürün kategorisi diyebiliriz.

İlginizi Çekebilecek İçerikler:

Bildiğiniz gibi gerçekleştirilen her ticari kazançta olduğu gibi, evden yapılıp satılan ürünlerde de tüm satıcılar vergi ödemekle mükellef. Yaptığınız satışların faturalarını kesmek ve kazançlarınızın vergisini ödemek içinse bir şirket sahibi olmalısınız. Bu noktada Mükellef üzerinden hızlı ve pratik bir şekilde şirketinizi kurabilir, vergi levhanızı alabilir ve satışlarınızın faturalarını kesmeye başlayabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler: