1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret

Instagram işletmelerden ne istiyor?

Instagram işletmelerden ne istiyor?

Instagram; bundan tam 11 yıl önce Ekim ayında hayatımıza girdi. Uzun yıllardır hepimizin kullandığı, kimi zaman yemeklerimizi, kimi zaman en mutlu olduğumuz anları, kimi zaman en sportif, kimi zaman en estetik fotoğraflarımızı paylaştığımız dünyanın en ünlü sosyal medya platformu. 

1 milyardan fazla kullanıcısı var 👨‍👩‍👧‍👦

Ortaya çıktığı günden beri sürekli güncelleme ve geliştirmeler yapan Instagram; bazen sürekli yerini değiştirdiği imleçleriyle sinirlerimizi bozsa da, bazen yüksek güzellik standartları nedeniyle bizi bunalımlara soksa da hiçbirimizin vazgeçemediği, elinden düşüremediği bir uygulama. Hatta öyle ki, bugün dünyada bilinen güncel Instagram kullanıcı sayısı 1 milyarın üzerinde.

E-ticaret yapanlar müjde 🛍️

Ama bunların da ötesinde Instagram, ticarileşmeye dayalı olarak son yıllarda kendini oldukça geliştirdi. E-ticaret sektörüne fayda sağlayacak güncellemeleri ile pek çok işletmenin kolayca sektöre katılmasına katkı sağladı. Artık Instagram üzerinden satış yapabilir, kendi mağazanızı açabilir, ürünlerinizin reklamını yapabilir, kullanıcılarınıza ulaşıp onlarla birebir diyalog kurabilir ve doğru stratejiler sonucunda deyim yerindeyse “paranıza para katabilirsiniz”.

Daha fazla müşteri için ne yapmak lazım? 🤔

Instagram’da mağazanızı açtınız, ürünlerinizi satmak, para kazanmak, müşterilerinizi arttırmak istiyorsunuz ama yeterli takipçiniz yok, ürünlerinizi duyuramıyor, daha çok insana ulaşamıyorsunuz. Ne yapmalısınız? Aslında bu sorunun pek çok cevabı var. Ama 4 temel metrikten bahsetmek gerekirse;

  • Etkileşiminizi arttırmalısınız, 
  • Kullanıcıların uygulamada daha çok vakit geçirmesini sağlamalısınız, 
  • Kitlenize hitap eden içerikler üretmelisiniz, 
  • Orjinal ve ilgi çekici içerikler üretmelisiniz. 

Takipçilerinizi uygulamada tutun 🤳

Instagram, kurulduğu günden bu yana kullanıcıların daha çok dikkatini çekmeyi, onların uygulama içerisinde daha çok vakit geçirmesini sağlamayı istiyor. Takipçileriniz uygulama üzerinde ne kadar vakit geçirirse, siz de Instagram’ın gözünde o kadar iyi bir “kullanıcı” veya “reklam aracı” oluyorsunuz. Haliyle o da sizin gönderilerinizi çok daha fazla ön plana çıkartıyor ve bu sayede daha çok kişiye erişebiliyorsunuz. 

Etkileşim almak için bunları unutmayın ⚡

Instagram’da markanızı büyütebilmenin çeşitli yolları var. Ancak bu yazımızda biraz daha “etkileşim” kısmından bahsedeceğiz. Peki Instagram’da daha fazla etkileşim almak için ne yapmamız gerekiyor?

“Beğen” 👍

Sanılanın aksine Instagram aslında ne kadar beğeni aldığınızla ilgilenmiyor. Kullanıcıların akışta gezerken 1 saniyelik bir zaman diliminde sizin gönderinizi beğenip geçmesi aslında Instagram’ın pek de hoşuna gitmiyor

Instagram yaptığı araştırmalar sonucunda; içerik üretiminin artmasıyla kullanıcıların, takip ettikleri sayfalardaki içeriğin yaklaşık %70'İNİ kaçırdıklarını fark etti. Ve bu sayede kendine yeni bir yöntem belirledi. Artık Instagram gönderileriniz takipçileriniz tarafından ne kadar az beğeni alırsa, onların akışında o kadar az görünmeye başlıyorsunuz. Bu da,hesabınızın etkileşimini bir hayli düşürüyor.

Aslında bu noktada Instagram’ın yöntemine yanlış demek, doğru olmaz. Sadece, insanların ilgi duyduğu içerikleri segmente edip daha verimli bir kullanıcı deneyimi sunmayı hedefliyor. Bu nedenle, ilgi alanlarına göre bir filtre uygulayabilmek adına kullanıcıların etkileşime geçtiği yani beğendiği sayfaları daha fazla ön plana çıkarıyor. Haliyle içerik üreticilerine ve işletme hesaplarına da, daha ilgi çekici içerikler paylaşmak düşüyor.

“Yorum Yap” 💬

Bir kullanıcının sizin postunuza yorum yapması, beğenmesinden çok daha uzun süreceğinden haliyle etkileşiminize de katkı sağlamış oluyor. Bu noktada takipçiniz sizin gönderinize ne kadar uzun bir metin yazarsa, yani sizin içeriğinizde ne kadar çok vakit geçirirse; sizin de aynı şekilde ona en az 3 ya da 4 kelimeyle cevap vermeniz gerekiyor. Bu sayede bir post üzerinde karşılıklı geçirdiğiniz vakit artacağından, Instagram sizin içeriğinizin önemsendiğini düşünüyor ve çok daha fazla kullanıcıya göstermeye başlıyor.

“Kaydet” 💾

Bir kullanıcı Instagram’da beğendiği ve daha sonra işine yarayabileceği bir postu kaydedip daha sonra ona ulaşabilir ve tekrar gözden geçirebilir. Bir gönderi kaydedildiğinde, kullanıcının kendi profiline ait gizli bir sekmeye gider ve kullanıcı istediği an istediği gibi açıp bakabilir. Kullanıcıların çok da önemsemediği Instagram’ın kaydetme özelliği, aslında takipçi etkileşiminizi gözlemleyebilmek, takipçilerinizin nelere ilgi duyduğunu daha iyi anlayabilmek adına dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi. 

“Paylaş” 🤝

Instagram’ın en en en çok önem verdiği nokta, gönderinizin ne kadar kişiyle paylaşıldığı. Kullanıcıların birbiriyle içerik paylaşması, o içerikleri çok daha fazla kişiye ulaştırması demek; 1 kişinin yayınladığı bir gönderinin onlarca ve hatta yüzlerce kişiye ulaşma ihtimali demek. Yani haliyle çok daha fazla kullanıcının Instagram’ı kullanması, uygulamada aktif hale gelmesi demek. Siz o an aktif olmayan ne kadar kullanıcıyı uygulamaya çağırırsanız, Instagram o içeriğin sizin için ne kadar önemli olduğunu farkediyor ve daha da çok etkileşim vererek içeriğinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlıyor. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında