1. Ana Sayfa
  2. Haberler

E-Ticaret Altın Çağını Yaşıyor

E-Ticaret Altın Çağını Yaşıyor

Ortaya çıktığı günden itibaren dünyayı kasıp kavuran Covid-19 ve beraberinde gelen pandemi süreci, e-ticaret dünyasında da dengeleri değiştirdi.

Son yıllarda milyonlarca insanın tercihi olan online alışveriş, tarihinin en iyi dönemlerini yaşıyor. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Deloitte Digital iş birliği ile hazırlanan “TÜBİSAD Ekonominin Dönüştürücü Gücü: E-Ticaret Etki Analizi 2020 Raporu”, küresel e-ticaret trendlerini de ortaya çıkarttı.

E-Ticaret Büyümeye Devam Edecek 💸

E-ticaret artık bir lokomotif sektör diyebiliriz. İşletmeler, mekan ve hatta ölçek artık bağımsız. Piyasadaki rekabet de artıyor. Ürünlerin ve hizmetlerin kolay dolaşımı sınır ötesi ticaretin için ciddi bir fırsat.

Hakan Göl, Deloitte Türkiye Ortağı

Dünya genelinde altın çağını yaşayan e-ticaret, Türkiye için de bir dönüm noktası haline geliyor. Ülke çapında, 2020 yılında 226 milyar TL olan e-ticaret harcamaları, pandeminin de etkisiyle birlikte yüzde 45 büyümeye gitti.

Raporda; online alışverişlerin yüzde 63 oranla mobil uygulamalar üzerinden yaptığı görülürken, e-ticaret harcamalarının yerli hane halkı nihai tüketim harcamaları içerisindeki payı da yüzde 8 oldu.

2021’de Yüzde 14 Büyüme Bekleniyor 🔍

Pek çok kişinin online alışverişi ilk kez tecrübe ettiğini vurgulayan rapora göre, dünyada internet kullanan her 5 kişiden 4’ü e-ticareti deneyimliyor.

Analiz; yalnızca müşterilerin değil KOBİ ve girişimcilerin de potansiyeli farkederek sektöre adım attığını gösteriyor. 2020 yılında yüzde 26 büyüme ile 4.3 trilyon dolara ulaşan e-ticaret hacminin ise, 2021 yılında yüzde 14 artışla 4.9 trilyon dolara yükseleceği tahmin ediliyor.

KOBİ’ler E-Ticaret Potansiyelinin Farkında 👩🏻‍💻

Analizde, e-ticarete katılan işletme sayısının 2015’e göre yüzde 42 oranda arttığının altı çizildi. Ayrıca, koronavirüs salgını sonlandığında internet üzerinden satışların artmaya devam edeceği düşünülüyor.

Aynı zamanda raporda; yerel işletmeler tarafından yapılan harcamaların 216 milyar TL, e-ticaretin Türkiye’de toplam istihdama katkısının 1.9 milyon TL, e-ticaretin toplam gayri safi katma değer katkısının ise 253 milyar TL olduğu verileri de yer aldı.

E-Ticaret Yapan KOBİ Sayısı 4 Kat Arttı 📈

Rapor, satıcılar için pazar yerlerinin de oldukça stratejik bir önemi olduğunu ortaya koydu. E-pazar yerlerinin işletmelerin e-ticaret yapmasını kolaylaştırdığını belirten Göl, aynı zamanda kullanıcıların da online alışverişe daha çok katıldığını aktardı. Ayrıca pazar yerleri, tüketicilerin alışverişlerinde en çok tercih ettiği satış kanalı oldu.

Daha fazla e-ticaret haberleri için E-Ticaret Türkiye’yi takipte kalın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında