1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Girişimciye 300 bin TL KOSGEB Desteği

Girişimciye 300 bin TL KOSGEB Desteği

Girişimcilere yönelik destek programları ile ilgili bilgi veren Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Hasan Basri Kurt, KOBİ’ler ile ilgili önemli verileri paylaştı. 

1 milyon 600 bin kişiye ücretsiz eğitim 🌐

KOSGEB’in 2010’dan bu yana yaklaşık 1 milyon 600 bin kişiye girişimcilik eğitimi verdiğini aktaran Kurt, bu eğitimlere katılan kadın girişimcilerin oranının %45 olduğunu söyledi. Bu eğitimlerde 720 bin 839 kadın girişimcinin katılım gösterdiğini dile getiren Kurt, eğitimlerin online ve ücretsiz olduğunun da altını çizdi. 

KOBİ’lere 13.4 milyar lira destek 🏪

Kurt, 2002-2021 yılları arasında 529 bin 560 KOBİ’ye geri ödemesiz 12 milyar lira ve 9 bin 707 KOBİ’ye ise geri ödemeli 1.4 milyar lira olmak üzere toplam 13.4 milyar lira destek sağlandığını aktardı. Yine aynı yıllar arasında 523 bin 511 KOBİ’ye 6.5 milyar lira destek sağlandığını vurgulayan Kurt, KOSGEB katkısı ile 50.44 milyar liralık kredi hacmi oluşturulduğunu dile getirdi. 

Girişimciye 300 bin liraya kadar hibe imkanı 💸

Geleneksel Girişimci Destek Programı ve İleri Girişimci Destek Programı ile ilgili bilgi veren KOSGEB Başkanı Kurt, düşük ve orta-düşük teknoloji seviyesindeki işletmelere 100 bin, orta-yüksek seviyedeki işletmelere 200 bin, yüksek seviyedeki işletmelere ise 300 bin lira hibe imkanı sunduklarını dile getirdi. 

KOSGEB, istihdamı destekliyor 👩‍💻

KOSGEB’ten aldığı eğitimler ile işletme açıp başarılı olan kadın girişimcileri örnek veren Kurt, işletmelerde nitelikli iş gücünü arttırmak adına istihdam için destek sağladıklarını dile getirdi. Nitelikli eleman alımında üst limitin 50 bin lira, destek oranının yüzde 60 olduğunu belirten KOSGEB Başkanı, eğer istihdam edilen kadın ise oranın yüzde 20 arttığına dikkat çekti. 

50 bin liraya kadar destek 🛠️

Ayrıca işletme, makine teçhizat kredilerinin faiz ve kar payı masraflarına, KOSGEB tarafından belirlenen puan oranında ve koşullarında destek sağlandığını vurgulayan Kurt, desteğin üst limit 50 bin; kadın girişimcilere ise üst limit 70 bin lira olduğunu söyledi. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında